The Expanse 2015-2022

Τηλέμαχος

Αρθρογράφος
Ειδική μνεία για αυτήν την επιστημονικής φαντασίας σειρά.

Αν και η σειρά ολοκληρώθηκε τον Ιανουάριο, το τελευταίο επεισόδιο παίχτηκε στις 14 Ιαν. 2022 δεν θα προβώ σε κάποια σπόιλερς, απλά θα επισημάνω κάποιες.......ομοιότητες για να τονίσω αυτό που έγραψα σε κάποια άλλη απάντηση, η θεματολογία της επιστημονικής φαντασίας έχει βαλτώσει και μόνο ανακυκλώνει τα ίδια, ή έστω με κάποιες μικρές παραλλαγές, θέματα, εικόνες κ.α

Έτσι κι αλλιώς ούτε εμείς έχουμε ολοκληρώσει τη θέαση της καθώς είμαστε στη 3η σεζόν. Και ναι.....ΔΕΝ βλέπουμε σειρά αν δεν έχει ολοκληρωθεί!!! Θέλετε και παραδείγματα, το GoT, το είδαμε Φθιν.-Χειμ. 2019, 5 μήνες αφού ολοκληρώθηκε, το Vikings το είδαμε φέτος τον χειμώνα, 1 χρόνο μετά το τελευταίο επεισόδιο...... Και όλο αυτό ξεκίνησε εδώ και αρκετά χρόνια όταν τα κανάλια έκοβαν/ακύρωναν σειρές. Είπαμε μια, είπαμε δύο αλλά το κακό παράγινε και αποφασίσαμε να μην ξεκινάμε σειρά αν δεν γνωρίζουμε το τέλος της. Είτε αυτό αφορά ολοκλήρωση είτε κόψιμο/ακύρωση αυτής. Με άλλο μάτι βλέπεις μια σειρά που έχει κοπεί/ακυρωθεί. Εξαιρούνται οι mini σειρές, αν και την πατήσαμε με το Dark :

Διαφημίστηκε αρχικά ως mini αλλά όταν είδαμε το τελευταίο επεισόδιο της.....mini σειράς, τι κάνει νιάου νιάου στα κεραμίδια.....Έτσι και αυτή την είδαμε φέτος τον χειμώνα, βλέποντας πάλι την 1η σεζόν για να μπούμε στο κλίμα.

Προσπαθήστε να "βάλετε" στη ζωή σας το παρακάτω:

"όσοι δίνουν πολλά για έναν πρώιμο καρπό θα απογοητευτούν όταν ο καρπός αυτός θα είναι στην εποχή του." Σωκράτης (Βίοι Φιλοσόφων, Δ. Λαέρτιος)

Και άμα θέλετε το συζητάμε όχι μόνο πάνω στο φαγητό, που μου λένε κάποιοι γνωστοί ότι τρώνε γεμιστά τον χειμώνα, αλλά φτάνει η εφαρμογή του ως το........Netflix και έναν από τους λόγους κατάρρευσης του. Όλα βασίζονται επίσης και στη σωστή διαχείριση του χρόνου μας και αυτών που μας προσφέρονται, αποκτούνται κ.α

Ας πάμε τώρα στο The Expanse.

Σαν βιβλία, το πρώτο εκδόθηκε το 2011 και το τελευταίο το 2021,

δεν τα έχω διαβάσει για να ξέρω λεπτομέρειες, έτσι ότι συγκρίσεις και ομοιότητες αναφέρω βασίζονται αποκλειστικά στη τηλεοπτική σειρά.

The Expanse vs Mass Effect

Το 1ο παιχνίδι βγήκε το 2007 και το 3ο το 2012 (αναφέρομαι στην τριλογία και όχι στο Andromeda)

Hybrid vs Husk (στις φωτογραφίες)

Τέτοια τηλεοπτική ομοιότητα με το παιχνίδι.....μάτι βγάζει.....Πατήστε στην αναζήτηση του broswer τα κάτωθι, The Expanse vs Mass Effect ή ψάξτε γενικά για τις ομοιότητες ανάμεσα στα δύο.
Επίσης το όλο κλίμα εντός Rocinante θυμίζει πολύ, πάρα πολύ Normandy φάση

The Expanse vs Stargate Sg1

Το Sg1 βγήκε στον αέρα το 1997 και ολοκληρώθηκε το 2007.

Ring vs Supergate

Εδώ τώρα.....πάει και το άλλο μάτι.....
Επίσης αναζητήστε The Expanse και Stargate......

Μία σειρά πάντως που παρά τις ομοιότητες που έχω βρει μέχρι τώρα είναι πολύ καλή, και ως επιστημονική φαντασία, γι' αυτό και αφιερώνω ξεχωριστό άρθρο γι' αυτήν και δεν την προσθέτω στο άλλο μεγάλο θέμα "Ας μιλήσουμε λίγο για Sci-Fi".

Συνεχίζεται......

Συνημμένα

• Hybrid vs Husks .png
    Hybrid vs Husks .png
    720,8 KB · Προβολές: 3
  • Solgate.jpg
    Solgate.jpg
    490,1 KB · Προβολές: 3
  • Supergate.jpg
    Supergate.jpg
    13,1 KB · Προβολές: 5
Τελευταία επεξεργασία:

Τηλέμαχος

Αρθρογράφος
Για το μόνο που στεναχωριέμαι, σ' ότι αφορά τη σειρά, είναι πως το τελευταίο παίχτηκε πριν λίγους μήνες, και εντός του 2022, και θεωρώ πως σε όποια θέματα σταθώ θα είναι σποϊλερς.
Άσχετα αν έχει περάσει λίγος καιρός και έχει ολοκληρωθεί η σειρά. Αλήθεια, ολοκληρώθηκε....?!?!
Διότι νομίζω πως πάλι κόπηκε, από τη μια ο σίφις και από την άλλη το Amazon κόψανε τη σειρά, παρά τον σκληρό πυρήνα θεατών που είχε. Βέβαια το Amazon έδωσε στη σειρά ένα τέλος άφησε όμως πολλά αναπάντητα ερωτήματα, το λέει ο Χόλντεν πριν πέσουν οι τίτλοι τέλους!!

Το μόνο που μπορώ να πω είναι πως πρόκειται για μια πολύ καλή σειρά. Καιρό είχα να δω επιστημονικής φαντασίας σειρά χωρίς να δυσανασχετώ με τα όσα βλέπω. Ειδικά εντυπωσιάζουν οι μάχες στο διάστημα που δεν έχουν να ζηλέψουν σε τίποτα από άλλες ακριβότερες παραγωγές.

Κάποιες μικρές ενστάσεις, ειδικά σε ότι αφορά το πρωτομόριο και τις Οντότητες, εφόσον δεν έχω διαβάσει τα βιβλία, και δεν βρίσκω λόγο να το κάνω, θα ψάξω να βρω στο ίντερνετ περισσότερες πληροφορίες για να ικανοποιήσω την περιέργειά μου.

Θα σταθώ όμως και σε μια άλλη ομοιότητα............Οντότητες εντός του Δακτυλίου!!

Το είδαμε στο StarTrek DS9, 1993-1999

με τις οντότητες εντός της σκουληκότρυπας ,τους Prophets.

Έπαιξαν και ρόλο στην εισβολή του στόλου των Dominion στο DS9. Δεν θα γράψω τι έγινε στο Expanse με τον Ινάρο για τον λόγο που έγραψα στην αρχή.

Κρίμα πάντως που μια τόσο καλή σειρά δεν την άφησαν να ολοκληρωθεί σωστά και τώρα άντε πάλι στον αγώνα οι φανατικοί τηλεθεατές για συνέχεια ή για εύρεση στέγης σε κάποιο άλλο δίκτυο.

Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα Κάτω μέρος