Ποπ-κορν και αδιάφορ-α......

Τηλέμαχος

Αρθρογράφος
Σκέφτηκα να ανοίξω νέο θέμα καθώς υπάρχουν ταινίες-σειρές που δεν είναι κακές, απλά είναι .......αδιάφορες! Ούτε κρύο, ούτε ζέστη. Και μια τέτοια ταινία ή σειρά να την τοποθετώ στο θέμα , τι να μη δείτε , τουλάχιστον την αδικώ. Άλλο μια κακή ταινία ή σειρά, βλ. Lost in Space, Moonfall, Godzilla vs Kong κ.α και άλλο κάτι που βλέπω παρέα με...."ποπ κορν", ή .....εντάξει, πέρασε η απλά ώρα, απλά δλδ να γεμίζουμε τον ελεύθερο χρόνο με ότι ....κυκλοφορεί εκεί έξω.

Midnight Mass 2021 (mini series)

Αυτή η σειρά είναι δράμα ή τρόμου?! Να μια καλή ερώτηση που πρέπει να θέσετε όταν την ολοκληρώσετε.

Διότι σαν δράμα είναι καλή, σαν τρόμου είναι κακή! Το imdb αναφέρει πως πρόκειται για σειρά δράμα/φαντασίας/τρόμου. Επειδή όμως πίσω από την σειρά βρίσκεται ο Flanagan, και με τα 2 προηγούμενα και αρκετά καλά The Haunting of Hill House και The Haunting of Bly Manor ξεκινώντας την έχεις προσδοκίες για τρόμου, έστω θρίλερ, με δραματικά στοιχεία.

Δεν την θεωρώ κακή απλά δεν είναι τρόμου. Πάνω σ' αυτό πάντως να προσθέσω πως το μέλλον του τρόμου βρίσκεται στο metaverse και στα παιχνίδια. Εκεί ο τρόμος όχι μόνο είναι τρόμος βλ. Silent Hill κ.α

Στοιχειώνει........

Τελευταία επεξεργασία:

Τηλέμαχος

Αρθρογράφος
The Silent Sea 2021 (mini?)

Ανακοινώθηκε ως mini σειρά, βλέπω όμως στο imdb πως η ημερομηνία είναι ανοικτή άρα υπάρχει η πιθανότητα να δούμε και 2η σεζόν!
Εντάξει, καλούτσικη ως κορεάτικη. Η Μπε Ντούνα μου άρεσε πολύ, την είχα πρωτοδεί στο Cloud Atlas και μετά στο Sense8....
Εφόσον παίζει η πιθανότητα 2ης σεζόν δεν γράφω κάτι άλλο, θα περιμένω την ολοκλήρωση της σειράς και ίσως επανέλθω στο μέλλον.

Τηλέμαχος

Αρθρογράφος
The Northman 2022

Όχι μόνο αδιάφορο, ειδικά μετά τα μισά της ταινίας, αλλά στο τέλος τη λες και χάλια!

Σαφής αναφορά σε σκανδιναβικό μύθο

τον οποίο δανείστηκε ο Σέξπιρ και έγραψε τον Άμλετ, το όνομα του πρωταγωνιστή παραπέμπει στον μύθο αλλά βγάζει και μάτι στη σχέση με τον Σέξπιρ........Amleth - Hamlet.....

Η Anya Taylor-Joy τελικά είναι η μούσα του Eggers ή όχι....?!

Επίσης βρήκα ομοιότητες (?!) ...έστω η αίσθηση μου θύμισε το Hellblade : Senua's Sacrifice

και ευτυχώς δεν ήμουν/είμαι μόνο εγώ...

https://www.reddit.com/r/hellblade/comments/ubnrnk

Αυτοί οι βόρειοι είχαν εμμονή με τα.....σπαθιά και τις ονομασίες......βλ. εξκάλιμπερ κ.α

Ακολουθούν σπόϊλερς......

Το μόνο ενδιαφέρον που βρήκα στο έργο, και αυτό οφείλετε στον Eggers και την εμμονή του με την ιστορία, ένας από τους λόγους που την είδαμε

ήταν η σκηνή με τους berserkers.....

Όπως ακριβώς έδειξε το ντοκιμαντέρ του Viasat

Viasat History: Special Forces of the Ancient World

Όλη τη νύχτα πριν τη μάχη οι Berserkers χόρευαν εκστασιασμένοι και.....υπό την επήρεια φυτών κ.α......κάτι που δεν είδα/με στη σειρά Vikings....

Τηλέμαχος

Αρθρογράφος
Goliath 2016-2021

Κακό δεν είναι, ούτε αδιάφορο είναι αλλά δεν είναι καλή σαν δικαστικό δράμα, είναι πολύ καλή σαν δραματική σειρά. Διότι αν περιμένετε να δείτε αίθουσες δικαστηρίου, δικαστικές ανατροπές, εντάσεις και κορυφώσεις κ.α δεν θα δείτε!!
Αντιθέτως θα δείτε κάποιες σκηνές εντός δικαστηρίου, αρκετές σκηνές εξωδικαστικές, συμφωνίες δικηγόρων με συνοδεία, αν θυμάμαι καλά, αρκετού μπέρμπον κ.α, και λίγες συνομωσιολογικές σκηνές σε......άδυτα με μπόλικα ναρκωτικά και υπό την καθοδήγηση σαμάνου/ινδιάνου. Πάρα πολλές σκηνές σε προσωπικά και οικογενειακά κ.α δράματα, που εντάξει, το δέχομαι όταν πρόκειται για δραματική σειρά έλα όμως που δεν είναι δικαστική.

Το imdb την χαρακτηρίζει δραματική

δυστυχώς δεν έχω ξέρω πως την είχε στην 1η σεζόν, ίσως μετά να άλλαξε, ενώ η wiki την έχει ως δικαστική δραματική σειρά (legal drama)

https://en.wikipedia.org/wiki/Goliath_(TV_series)

Πάντως άποψή μου είναι πως πρόκειται για αστυνομικό δράμα, δεν τον λες τόσο δικηγόρο όσο ντετέκτιβ τον billy, και φυσικά οι δικηγόροι είναι και ...ντετέκτιβ, δώσε όμως περισσότερες σκηνές εντός δικαστηρίου......

Παρ' όλα αυτά ο Thornton είναι πολύ καλός, ξέρεις τι περιμένεις βλέποντάς τον, η Nina Arianda όμως μου άρεσε περισσότερο!!

Απίστευτη η σκηνή με την Leslie Grossman στον αμυγδαλεώνα.....

Δεν υπάρχει σαν μεμονωμένη σκηνή αλλά βρήκα μια παρόμοια με το τρακτέρ που αντί της Grosmman είναι ο Dennis Quaid

Τηλέμαχος

Αρθρογράφος
Spiderhead 2022

Διάβασα στην Καθημερινή γι αυτή την ταινία, και μάλιστα 2 άρθρα....

Τι είναι τούτο πάλι, σκέφτηκα, να δεις θα είναι καμιά βλακεία του στυλ, "στην αναβροχιά καλό και το χαλάζι"......

Και δεν έπεσα έξω! Ενώ σαν ιδέα είναι καλή και μέχρι σχεδόν τα μισά πάει καλούτσικα, μετά..........το χάος.......

Μη περιμένετε πολλά, δεν είναι τόσο κακή απλά καθώς περνάει η ώρα γίνεται αδιάφορη, ειδικά προς το τέλος......

Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα Κάτω μέρος