Political Correct ή αλλιώς......

Τηλέμαχος

Αρθρογράφος
Πολιτική ορθότητα.

Το συγκεκριμένο μου 'ρθε διαβάζοντας το παρακάτω :

το οποίο είναι συνέχεια από αυτό που δημοσίευσα στην επικαιρότητα στις 22/6....(μεταφέρεται εδώ)

.................................................................................................................................

Την είδατε, ακούσατε, αυτήν την είδηση...?!

Δεν έχω να γράψω κάτι πάνω σ' αυτό, οπότε ας ρίξουμε μια ματιά στα σχόλια του Πρώτου Θέματος.....μη μπερδευτούμε όμως....

.........................................................................................................................................

Τελικά θα γράψω κάτι.....και όχι πάνω στο θέμα αλλά στο δικαίωμα να λέει κάποιος ελεύθερα τη γνώμη του, την άποψή του, τα πιστεύω του. ΑΥΤΟ είναι αναφαίρετο δικαίωμα σε μια δημοκρατία.

Το που θα την γράψει εκεί υπόκειται στους περιορισμούς που αναφέρει και το βίντεο του Κυρίτση στο παρακάτω....:

Αλλά εκτός forum, sites κ.α κανείς ΔΕΝ μπορεί και ΔΕΝ έχει το δικαίωμα να απαγορεύσει σε κάποιον να εκφράζεται ελεύθερα....

«Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες» όποιος τελικά το είπε......αν το είπε.....

Όπως γράφει και η wiki, το αρχικό link, για την πολιτική ορθότητα :

"Ο Ουμπέρτο Έκο θεωρεί ότι (η) πολιτική ορθότητα τείνει να εξελιχθεί σε νέας μορφής φονταμενταλισμό"

Έχει ξεχυθεί ένας στρατός επωνύμων, ανωνύμων, τρολ και άλλων στο νέο κυνήγι μαγισσών. Η νέα ιερά εξέταση του σύγχρονου κόσμου.

Και το θέμα δεν είναι μόνο τι θα πεις ή τι θα γράψεις, (και για να μη το γράφω συνέχεια εννοείται εκτός forum/sites κ.α τα οποία έχουν κανόνες) αλλά οι μετά αντιδράσεις.

Η πολιτική ορθότητα καθιερώθηκε

για να αποτρέψει, μειώσει, σταματήσει την στοχοποίηση ανθρώπων, κοινωνικών ομάδων κ.α που ζούσαν στο περιθώριο, όπως αναφέρει και η wiki...

"την αποφυγή εκφράσεων ή ενεργειών που πιστεύεται ότι αποκλείουν, περιθωριοποιούν ή προσβάλλουν ομάδες ανθρώπων που μειονεκτούν κοινωνικά ή γίνονται διακρίσεις εις βάρος τους" , και τείνει να περιθωριοποιεί την ίδια την ελευθερία της έκφρασης.

Και τελικά το Political correct καταλήγει ..........Όσοι δλδ θα θέλουν να εκφραστούν ελεύθερα θα αποκλείονται, θα περιθωριοποιούνται και θα προσβάλλονται από τους υπολοίπους και θα φτάσουν να μειονεκτούν κοινωνικά και να γίνονται διακρίσεις εις βάρος τους!!!

Αυτό δεν είναι ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ. Αυτό είναι διαστρεβλωμένος κομμουνισμός, φασισμός και ναζισμός. Αυτή η νέα μορφή δημοκρατίας που γεννήθηκε και μεγαλώνει μπροστά στα μάτια μας είναι ΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΑΡΧΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΤΗΣ ΜΑΖΑΣ.

Η δημοκρατία έχει θεσμούς, έχει νόμους, έχει δικαστήρια.
Αν κάποιος στον γραπτό ή στο προφορικό του λόγο προάγει και διαφημίζει τη βία, προτρέπει άλλους σε βία ή ενέργειες που οδηγούν σε βία, αναφέρεται σε άνομες ή παράνομες ενέργειες, προσβάλλει και στοχοποιεί άλλους ανθρώπους ή κοινωνικές ομάδες με σκοπό τον αποκλεισμό τους από τη δημόσια, και όχι μόνο, ζωή, ή περνάει και στην πράξη όλων των παραπάνω, η δημοκρατία πρέπει να τα αντιμετωπίζει ανάλογα.

"Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται, διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία" Ισοκράτης

Βέβαια έτσι ακριβώς δεν το είπε, αλλά από τα συμφραζόμενα μπορεί κάποιος να εξάγει αυτό το συμπέρασμα

Όταν όμως υπάρχει πτώση ή έκπτωση αυτής, τότε δημιουργούνται τα "λαϊκά δικαστήρια", και η μάζα γίνεται δικαστής κάθε τι διαφορετικού.

"Η δικτατορία προκύπτει φυσικά από τη δημοκρατία, και η πιο σκληρή μορφή τυραννίας και δουλείας από την πιο ακραία ελευθερία." Πλάτωνας

Και έτσι φτάνουμε στην δικτατορία του όχλου και στην τυραννία της ελεύθερης έκφρασης.
Κι εδώ είναι η άλλη είδηση για την γραφή αυτού του κειμένου.....

Το Facebook απέκλεισε το Golden Dawn Watch

Όπως αναφέρει:
"Το Golden Dawn Watch είναι μια πρωτοβουλία για την παρακολούθηση της δίκης της Χρυσής Αυγής που συγκροτήθηκε από την Ελληνική Ένωση για τα Δικαιώματα του Ανθρώπου, το Παρατηρητήριο για τον Φασιστικό και Ρατσιστικό λόγο στα ΜΜΕ που λειτουργεί υπό το Μορφωτικό Ίδρυμα της ΕΣΗΕΑ, τον Αντιφασιστικό Συντονισμό Αθήνας-Πειραιά και το Συμβούλιο Ένταξης Μεταναστών του Δήμου Αθηναίων.

Δλδ το Facebook απέκλεισε, τιμώρησε, το Golden Dawn Watch διότι κάνει αυτό για το οποίο συγκροτήθηκε......!!!!
Και αυτό είναι ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ!!!
Θα μου πείτε, στο facebook ανακοινώνει κάτι και το facebook έχει πολιτική, όρους κ.α ας έμενε στη σελίδα του και να δημοσιεύει ότι θέλει!! Έλα όμως που μέσω των κοινωνικών δικτύων πολλοί ενημερώνονται, σωστά ή λάθος δεν είναι του παρόντος, και έτσι μια σελίδα, που συγκροτήθηκε για τη δίκη της Χ.Α αποκτάει δημοσιότητα.
Και δλδ τι έγραψε...?! Τίποτα, απλά παράθεσε αυτό που είπε ο Πλεύρης «είμαι ν....... και φ...........». (άσε μη τριβόμαστε στη γκλίτσα του τσοπάνη, βάλε τελίτσες)

Και συνέχισε ο Πλεύρης........."Υπάρχει νόμος να το απαγορεύει?"

Και ρωτάω, υπάρχει νόμος που να το απαγορεύει?! Αφού δεν υπάρχει νόμος να απαγορεύει σε κάποιον να δηλώνει ότι θέλει, αλλά υπάρχουν νόμοι που να του απαγορεύουν όποια μορφή βίας ή άλλων, που αναφέρω παραπάνω, τότε γιατί μας κάνουν εντύπωση οι δηλώσεις κάποιου. Ελεύθερα μπορεί να εκφραστεί και να πει την γνώμη του, την άποψή του, τα πιστεύω του, προς τι τα λαϊκά δικαστήρια?!

Επειδή έχουμε κακές αναμνήσεις, εμπειρίες είχαν οι παλαιότεροι, από τον Ναζισμό και τον Φασισμό?!
Μα μπήκαν και στη βουλή, ΝΟΜΙΜΑ.......και όταν ήρθε η ώρα η δημοκρατία τους έκρινε, όχι για τα πιστεύω τους, όχι για το τι έλεγαν αλλά για το τι έκαναν!
Αν είναι να καταργήσουμε, εξοστρακίσουμε τον ναζισμό και τον φασισμό από το λεξιλόγιο μας τότε γιατί δεν κάνουμε και το ίδιο και για τον κομμουνισμό?!
Μήπως όπου εφαρμόστηκε, στο σύνολο του, έκανε κάπου καλό ή επειδή δεν τον ζήσαμε δεν μας απασχολεί?!

Ή μήπως επειδή είχαν άλλο όραμα.

"Το όραμα των ναζί ήταν ο ρατσισμός, ενώ των κομμουνιστών η ειδυλλιακή κομμουνιστική κοινωνία. Και αφού το όραμα είναι ειδυλλιακό, δεν μπορεί παρά τα εγκλήματα των κομμουνιστικών καθεστώτων να οφείλονται σε στρεβλώσεις του."

Άρα γιατί, και σε τι, διαφέρει ο φασίστας, ναζιστής από τον κομμουνιστή και επιτρέπουν τα "λαϊκά δικαστήρια" να επικαλείται κάποιος τον κομμουνισμό και όχι τον φασισμό ή τον ναζισμό?!?!

Για το όραμα.......?!
Πόσα εγκλήματα έγιναν και συνεχίζουν να γίνονται γιαυτό το όραμα?! (πολιτικά, θρησκευτικά κ.α)

Και για να το κλείσω για σήμερα, καθώς θα έχει εξέλιξη το θέμα, 2 παρατηρήσεις.....

1η : Το παρακάτω διαφημίζει ακριβώς αυτή τη νέα μορφή τυραννίας ή αλλιώς η νέα ιερά εξέταση σε (νέο) κυνήγι μαγισσών......

Προκλητική η Μέισι επειδή δήλωσε το.....αυτονόητο!!!!

«Αν θες να σε αποκαλώ "εκείνη" θα το κάνω, επειδή είναι αυτό που θες, αλλά αυτό δεν σε κάνει γυναίκα, απλά και μόνο επειδή σε λέω "εκείνη" και επειδή υποβλήθηκες σε χειρουργική επέμβαση»

«Μια γυναίκα βιώνει μια τελείως μοναδική εμπειρία και το χειρουργείο και η ανακάλυψη του εαυτού σου δεν το αλλάζουν αυτό» σημείωσε η τραγουδίστρια, εξηγώντας ότι τα χρόνια που περνάει μια γυναίκα ως μικρό κορίτσι είναι πολύ μεγάλη υπόθεση: «Δεν μπορείς να το έχεις αυτό απλώς επειδή θέλεις να είσαι γυναίκα»

Το ίδιο ισχύει και στην περίπτωση τρανς αγοριού/άντρα.

2η: Δεν με ανησυχεί τόσο, με ανησυχεί αλλά όχι τόσο, το φαινόμενο των "λαϊκών δικαστηρίων" και της νέας ιεράς εξέτασης, που πολλά ήταν μυθεύματα προτεσταντών και άλλων για να χτυπήσουν την καθολική εκκλησία, όχι ότι έκανε και λίγα αυτή.....

ένας μύθος που ενισχύθηκε και από την τέχνη για πολλούς και διαφόρους λόγους, φανερούς και συνωμοσιολογικούς , όσο αυτό που λέει ο Πλεύρης ........

"Εξυβρίστηκε ως φασίστας και για μένα δεν είναι ύβρις. Όσο περισσότερο βλέπω τους δημοκράτες τόσο γίνομαι περισσότερο (εδώ βάλτε ότι ταμπέλα θέλετε) φασίστας"

Έχετε σκεφτεί πως αυτό το κυνήγι, αυτή η περιθωριοποίηση, αυτή η κριτική, και γενικά ότι συνοδεύει ένα λαϊκό δικαστήριο θα οδηγήσει σε ριζοσπαστικοποίηση?! Θα έρθει η στιγμή που όλοι αυτοί θα βροντοφωνάξουν........

"Χέστηκα πια αν με θεωρείτε σεξιστή, μισογύνη, ομοφοβικό, φασίστα, ναζιστή κ.α...... Εγώ είμαι αυτός είμαι και για εσάς ΔΕΝ αλλάζω....."

Διότι και φιλοσοφικά να το πάρουμε με ποιον θέλεις να τα έχεις καλά, με εσένα ή με τους άλλους?!?!

"Γνώθι σαυτόν" δεν έλεγαν οι αρχαίοι?!

Πόσο καλό κάνει η καταπίεση του εαυτού.....?!

Επίσης ξέρω πως όταν ένα....ζώο "στριμώχνεται" η μόνη επιλογή είναι η αντεπίθεση.........

Για να μπορέσει να επέλθει αλλαγή στην κοινωνία, και αυτό όχι στο σύνολό της αλλά στο μεγαλύτερο μέρος αυτής, , θα πρέπει να υπάρχει παιδεία, όσο το δυνατόν μια σωστή δημοκρατία στην οποία θα υπάρχουν θεσμοί, και πολλά, πάρα πολλά, χρόνια υπομονής. Έτσι επέρχονται οι αλλαγές και όχι από την μια μέρα στην άλλη, διότι το μόνο που καταφέρνουμε ή θα καταφέρουμε είναι ......ότι συναντάμε σήμερα ή θα συναντήσουμε αύριο.......

(Κάτι τέτοια γράφω και έφαγα μπαν από την efsyn......χα, και χέστηκε η φοράδα στο αλώνι......παρόλα αυτά έχει αρκετά καλά άρθρα.....)

Εννοείτε πως συνεχίζεται......τεράστιο θέμα και όχι αυτό που προανέφερα σε άλλη απάντηση.......

Τελευταία επεξεργασία:

Τηλέμαχος

Αρθρογράφος
Εγώ το παρακάτω δεν το έχω συναντήσει...........

10/7

Και μάλιστα ρώτησα τα παιδιά μου μήπως αυτά το έχουν συναντήσει, μιας και ασχολούνται περισσότερο από εμένα, τον αντικοινωνικό, μαμούχαλο και μονόχνωτο, με τα κοινωνικά δίκτυα.
Ούτε αυτά συνάντησαν τον νέο......"νόμο" (?!?!), τη νέα αρχή, στη γραφή της Αγίας Πολιτικής Ορθότητας, όπως την αναφέρει το άρθρο. Μεγάλη η χάρη της, φύλαγε μας από κάθε κακό σεξιστή, ρατσιστή, ομοφοβικό, μισάνθρωπο και μισαλλόδοξο άνθρωπο .....

Έλα όμως που 3 μέρες πριν είχα διαβάσει αυτό........

7/7

Δηλαδή να υποθέσω πως στους ....καλλιτεχνικούς κύκλους ήδη εφαρμόζεται κάτι ανάλογο με το π@π@κι και κατά συνέπεια περνάει στη γραφή και απλά δεν έχει φτάσει να είναι διαδεδομένο και......επιβεβλημένο....ακόμα.....

Λοιπόν αγαπητ@ .....(μου παιδιά).....που διαβάζεις αυτό ελπίζω να μη με κρίνεις αυστηρά.......

Όσο δε για το twitter.......ο ορισμός της τοξικότητας, πιο τοξικό περιβάλλον και απ' αυτό των GTA5 και Division 2........

Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα Κάτω μέρος