Το περί δικαίου αίσθημα.....

Τηλέμαχος

Αρθρογράφος
Γιορτή της Δημοκρατίας προχθές και οι ειδήσεις πήραν και έδωσαν πάνω σε αρκετά θέματα..........

Ας τα πάρουμε με τη σειρά, δεν θα ασχοληθώ με τις μικρότητες για την εμφάνιση του κ. Στρατάκη.

Μάλιστα πολλοί το πήγαν ακόμα παραπέρα......

https://www.ellinikahoaxes.gr/2022/07/25/presidential-manor-photo-of-efsyn-director-misinformation/

Εδώ δεν ασχολήθηκα με τις μικρότητες της αριστεράς περί γραβάτας, που ναι μεν δεν φοράν γραβάτα, αλλά την πνευματική γραβάτα την φόρεσαν ή τους την φόρεσαν, ότι προτιμάτε.....Όταν "έκαιγαν" όμως τον Μαρξ και άλλους στο βωμό του καπιταλισμού λίγο ένοιαζε αν φοράνε γραβάτες......

Οι κόκκινες βασίλισσες της ελληνικής πολιτικής σκηνής* ή οι κομουνιστές της βιτρίνας και της γραβάτας λες και σημασία έχει τι φοράς, αν περιποιείσαι τον εαυτό σου κ.α και όχι αυτά που λες ή κάνεις......

* Οι κόκκινες βασίλισσες Τζόναθαμ Λέθεμ

Περιμένουμε οι αλήθειες να ακούγονται από ........καλοντυμένους ανθρώπους, με ωραίο λεξιλόγιο, πλούσιο και πλούσιο παρελθόν και παρόν και τώρα μου ήρθαν τα λόγια της Μέριλιν......

"Πολλές φορές έμενα σιωπηλή για ώρες σ’ ένα πάρτι ακούγοντας τα κινηματογραφικά μου είδωλα να μετατρέπονται σε βαρετούς και μικρούς ανθρώπους."

Δεν δίνω λοιπόν σημασία σε κάτι τέτοιες μικρότητες, δίνω όμως σημασία σε κάτι άλλες..........

Μάλιστα υπεραμύνθηκε τον εαυτό του ......

Όχι.......παλικάρι μου, δεν θα σε κρεμάσουμε για τις απόψεις σου......

Θα σε "κρεμάσουμε" για τη χυδαιότητα και την μικροπρέπεια σου. (εννοείτε πως δεν θα προβούμε σε μια τέτοια πράξη, μεταφορικά για την κρίση είναι)
Εξάλλου για τις δηλώσεις που κάνεις μου ήρθε και το θέμα για την κοινοτοπία του κακού......

Όπως είπε και ο Ντάνι ντε Βίτο......

"Για τα μικρά προβλήματα είμαστε πολύ σημαντικοί. Και για τα σημαντικά πολύ μικροί"

Έτσι προσπερνώ το θέμα της ένδυσης και άλλες μικρές ειδήσεις και πάω στη μεγάλη είδηση της προχθεσινής εορτής.....

Όπως ανέφερε στην ομιλία της η Πρόεδρος της Δημοκρατίας........

«Ο λαϊκισμός ριζώνει στις αντιφάσεις και τις ανισότητες, αμφισβητώντας ανοικτά τις βασικές αρχές της φιλελεύθερης δημοκρατίας. Υπονομεύει τη διάκριση των εξουσιών και την ισορροπία του πολιτεύματος. Τα θεσμικά αντίβαρα, όμως, είναι θεμέλια του Κράτους Δικαίου και δεν υποτάσσονται στις πλειοψηφίες και τους εφήμερους συσχετισμούς. Η δικαιοσύνη δεν απονέμεται με βάση το κοινό περί δικαίου αίσθημα, αλλά σύμφωνα με το Σύνταγμα και τους νόμους. Οι δικαστές απολαμβάνουν τις εγγυήσεις του λειτουργήματός τους και οφείλουν να είναι ανεξάρτητοι και αμερόληπτοι, διαφυλάσσοντας το κύρος και την αποστολή τους. Κρίνονται για τις αποφάσεις τους, δεν στοχοποιούνται. Ο διχαστικός λόγος αδικεί τη δημόσια σφαίρα και δεν υπηρετεί τη δημοκρατία μας».

Συμφωνώ κα. Πρόεδρος ή κυρία Προεδρίνα......

(εγώ πάντως είμαι υπέρ του κα. Πρόεδρος, διότι στην ελληνική το φύλο δηλώνεται από το άρθρο και όχι από την κατάληξη)

συμφωνώ λοιπόν με όσα λέτε.....τι γίνεται όμως στη περίπτωση που η δικαιοσύνη προκαλεί το κοινό περί δικαίου αίσθημα........?!

7 μήνες έμεινε φυλακή αυτός ο άνθρωπος.
7 μήνες διαπομπεύθηκε, ο ίδιος, η οικογένειά του, το όνομά του.
7 μήνες στη φυλακή και που πήγε το γνωστό "καλύτερα 10 ένοχοι έξω παρά ένας αθώος στη φυλακή"?!
Που ήταν η δικαιοσύνη 7 μήνες, διακοπές......?! Κάνει διακοπές ή "διακοπές" η δικαιοσύνη?!

Δύο μέτρα και δύο σταθμά η δικαιοσύνη......?!

Πρότερου έντιμου βίου ή λόγω σύννομου βίου αποφυλακίστηκε ο Κορκονέας και ο Μιχαηλίδης γιατί είναι ακόμα φυλακή?!

Αφού εξέτισε, έχει συμπληρώσει τα απαιτούμενα όρια έκτισης ποινών γιατί είναι ακόμα φυλακή αργοπεθαίνοντας, ως απεργός πείνας....?!?!

"διότι πληρούνται μεν οι τυπικές προϋποθέσεις, όμως φρονεί (ο εισαγγελέας) «ότι, σε περίπτωση αποφυλάκισής του, δεν θα ενταχθεί ομαλά στην κοινωνία, η συνέχιση δε της κράτησής του, κατά την παρούσα τουλάχιστον χρονική στιγμή, καθίσταται απολύτως αναγκαία προκειμένου ο ανωτέρω να αποτραπεί από την τέλεση νέων αξιόποινων πράξεων»." eksergesi.gr

Τι γίνεται κα Πρόεδρος λοιπόν όταν η δικαιοσύνη προκαλεί το κοινό αίσθημα με τις αποφάσεις της.......εκεί θα το ρίξουμε, όλοι άνθρωποι είμαστε και λάθη κάνουμε.......?!

Για να μη το πάω και μακρύτερα, είναι και ευαίσθητα θέματα ότι αφορούν την Προεδρία της Δημοκρατίας ........από την αγαπημένη μου Ακρίτα το μερικό κλείσιμο του σημερινού άρθρου......

Τελευταία επεξεργασία:
  • Μου αρέσει
Αντιδράσεις: alienX

Τηλέμαχος

Αρθρογράφος
Πόσα ακόμα θα ανεχτούμε..........

Για πόσο ακόμα θα σωπαίνει η πλειοψηφία της αποχαύνωσης, της μάσας.......

της ρεμούλας...........

Ως πότε.......

Τηλέμαχος

Αρθρογράφος
Αναστέλλει την απεργία πείνας ο Γιάννης Μιχαηλίδης..........

Και στις 2 παρακάτω ειδήσεις του ίδιου site βλέπουμε στα σχόλια την χυδαιότητα, την ευτέλεια, την αχρειότητα , την αισχρότητα και την απανθρωπιά σ' όλο τους το μεγαλείο........

Στην ανακοίνωση του (βλ. άρθρο από το documento) διαβάζω το εξής:

«Κάποιοι απ’ τους λόγους είναι οι προφανείς. Κάποιοι δεν είναι. Ζητώ συγγνώμη από όσους με στήριξαν που δεν μπορώ να μοιραστώ τους λόγους δημόσια αυτή τη στιγμή. Σε περίπτωση που χρειαστεί θα επανέλθω, θα εξηγήσω αναλυτικά δημοσίως τους λόγους που επέλεξα την προσωρινή διακοπή»

Ακολουθεί φανταστικό σενάριο που ουδεμία σχέση έχει με την πραγματικότητα καθώς αποτελεί αποκύημα αρρωστημένης φαντασίας ενός ημίτρελου μυαλού, καθώς δεν διαθέτω επίσημο χαρτί από ψυχιατρικό ίδρυμα ώστε να δικαιολογούνται τα λεγόμενά μου, τα γραφόμενα μου και οι πράξεις μου, όπως:

Αναγκαστικά τονίζω τα φανταστικά μου σενάρια.....:

Ο άνθρωπος, που ανθρωπιά δεν βρήκε στις υπόλοιπες μαϊμούδες και πιθήκους, και οι οποίοι όπου σταθούν και όπου βρεθούν τονίζουν πως πάνω απ' όλα, και πρώτα απ' όλα, ο άνθρωπος, και που διαφημίζουν την αμερόληπτη δικαιοσύνη! Είδε λοιπόν τόσους συνανθρώπους του να διαδηλώνουν υπέρ του, αλλά να τρώνε όχι μόνο το ξύλο της χρονιάς τους από άλλους ανθρώπους, αλλά να σύρονται στα δικαστήρια, έστω και για πλημμελήματα....

διότι το θέμα είναι να σε σέρνουν σε προσωρινές κρατήσεις και σε δίκες, να "φακελώνεσαι" ......

Από το 51 λεπτό και μετά

αφού με την πληκτρολόγηση και μόνο του ονόματός στους υπολογιστές της αστυνομίας αμέσως βλέπουν μέχρι και την ύπαρξη κλήσης για παράνομη στάθμευση!!! Δεν θα δουν ότι είναι κάποιος .....αναρχοκομμούνι.....

που διαδήλωσε, αντιστάθηκε στις αρχές, συνελήφθη και καταδικάστηκε?!?! Θα το δουν και θα...... συμπεριφερθούν ανάλογα.....
Και του το τόνισαν αυτό οι φύλακες, "ή σταματάς ή θα πλακώνουμε τον κόσμο στο ξύλο και θα τον σέρνουμε στις φυλακές, διάλεξε......πιτόγυρο (για να μη ξεχνάμε και τα σχόλια στο πρώτο θέμα) ή γκλοπ.......

Είδε λοιπόν τι γίνεται στους συνανθρώπους του........

απόειδε τι γίνεται με τους αδέκαστους........

Τρόμαξε με την δημοκρατία μας.....

και αποφάσισε να αναστείλει την απεργία πείνας.......

Ήταν ένα φανταστικό σενάριο αρρωστημένου μυαλού και κάπου εδώ λαμβάνει τέλος, αλλά συνεχίζεται αλλού ως πραγματικό σενάριο στο άλλο θέμα, και φυσικά υπάρχει συνέχεια και εκτός forum/site.........

Σας ευχαριστώ που διαβάσατε το φανταστικό σενάριο ενός ημίτρελου........

Τελευταία επεξεργασία:

Τηλέμαχος

Αρθρογράφος
Τις τελευταίες ημέρες 3 γυναίκες σκοτώθηκαν:

Εχθές βρεθήκαμε με φίλους από τα παλιά, βασικά κάθε χρόνο τέτοιες ημέρες βρισκόμαστε καθώς έρχονται οικογενειακώς για να δουν τους γονείς και συγγενείς του συζύγου. Είναι από τους δεξιούς που μπορεί κάποιος να μιλήσει χωρίς να σκίσει τα ιμάτιά του, εγώ πάντως χαίρομαι όταν μιλάω μαζί του, διότι μιλάμε, παρόλο που τον τσιγκλάω επίτηδες μερικές φορές!! Επιπλέον είναι και νομικός, μάλιστα διετέλεσε νομικός σύμβουλος σε πολύ υψηλή θέση.
Μιλούσαμε λοιπόν για τα παιδιά μας, για τη ζωή εκεί που μένει, για διάφορα θέματα και για την επικαιρότητα.

Φυσικά κάποιες σημαντικές πληροφορίες που δεν αφορούν την παρούσα απάντηση, εν καιρώ.....
Για τις δολοφονίες των γυναικών εγώ στάθηκα κυρίως στα παρακάτω......αναφερόμενος σε γυναικοκτονίες και στο θέμα της αναγνώρισης

Η συζήτηση κατέληξε πως νομικά δεν υπάρχει γυναικοκτονία, ομογυναικοκτονία, έτερογυναικοκτονία ή ανδροκτονία και άλλοι τέτοιοι ευφάνταστοι τίτλοι. Τα λεξικά μπορεί να την έχουν συμπεριλάβει αλλά νομικά είναι ανθρωποκτονία!
Για να αποδεχθεί ο νομοθέτης τον όρο γυναικοκτονία, ανδροκτονία κ.α, και να αποδειχθεί δικαστικά, θα πρέπει να έχει προηγηθεί έγκλημα μίσους που να βασίζεται στο φύλο.
Δλδ κάποιος να εγκληματίσει λόγω μίσους προς τις γυναίκες, όχι για διαφόρους άλλους λόγους όπως ψυχολογικοί, οικονομικά αδιέξοδα, αλκοολισμός κ.α λόγοι

που οδηγούν σε μερική η χρόνια ρήξη ένα ζευγάρι και σε στιγμή ξεσπάσματος να οδηγήσει έναν εκ των δύο στο έγκλημα.

Το να αποδείξεις ότι ένας άντρας μισεί μια γυναίκα δεν είναι το ίδιο όπως π.χ το να αποδείξεις ότι κάποιος μισεί τους μετανάστες. Άλλο η πολιτική, θρησκευτική, φυλετική (ως προς την φυλή) ...... μισαλλοδοξία και άλλο η φυλετική (ως προς το φύλο) μισαλλοδοξία. Και δλδ πως θα μπορούσε κάποιος να αποδείξει δικαστικά ότι ο δολοφόνος μισεί τις γυναίκες όταν με το θύμα συζούσαν καιρό, παντρεύτηκαν έκαναν ακόμα και παιδιά και μπορεί και για κάποια χρόνια στην αρχή να θυμόταν επετείους, γιορτές κ.α........

Το εν βρασμώ ψυχής δεν δηλώνει φυλετικό (ως προς το φύλο) μίσος......Και τα θύματα στο μεγαλύτερο ποσοστό είναι γυναίκες αλλά αυτό δεν είναι πρόβλημα νομικό είναι πρόβλημα κοινωνικό. Ο νόμος αναγνωρίζει, και δικαίως, την ανθρωποκτονία και ο δικαστής λαμβάνει υπόψη του τα στοιχεία για ενδοοικογενειακή βία, λεκτική και σωματική, αλλά το να αποδείξει ότι ο δολοφόνος μισεί τις γυναίκες επειδή είναι γυναίκες, αυτό νομικά δημιουργεί πονοκέφαλο.
Οι δικαστές, άσε τους δικηγόρους, πρέπει να ακροβατούν ανάμεσα στα νομικά κενά και στον ευτελισμό και εξευτελισμό της δικαιοσύνης, καλά οι περισσότεροι, μη πιάσουμε Λιγνάδη κ.α άλλες περιπτώσεις.
Το να δικάσει κάποιος έναν δολοφόνο ως γυναικοκτόνο, ως κάποιον που μισεί τις γυναίκες, υπάρχει μεγάλη περίπτωση, όχι να γίνουμε όπως Ντεπ -Χέρντ, αλλά σε πολλές περιπτώσεις, ενώ το κοινό περί δικαίου αίσθημα να απαιτεί κεφαλή επί πίνακι, αυτό νομικά να μη μπορέσει να αποδειχθεί και ο δολοφόνος για γυναικοκτονία να καταδικαστεί μεν, εν τέλει να εκτίσει όμως μικρότερη ποινή απ' αυτή που περιμένει ο κόσμος.
Σ' αυτή την περίπτωση το δικαστικό σύστημα θα υποστεί μια ολέθρια ήττα που αν το καλοσκεφτεί κάποιος θα δώσει περισσότερες λαβές για συνέχιση των εγκλημάτων κατά των γυναικών παρά θα τις μειώσει!!
Γι' αυτό εξάλλου η ΕΕ δεν έχει μέχρι τώρα αντιμετωπίσει το θέμα σοβαρά, σε αντίθεση με χώρες της Λατινικής Αμερικής, αλλά ας μη μιλήσουμε για το νομικό πλαίσιο αυτών των χωρών.
Και στο τέλος της γραφής, κάλλιστα θα μπορούσε κάποιος να το χαρακτηρίσει ακόμα και σεξιστικό........

Αυτά λέγαμε εχθές το βραδάκι δίπλα στη θάλασσα, σ' ένα από τα ωραιότερα καφέ-μπαρ της Χίου.........

παρέα με ωραία βαρελίσια γερμανική weiss........

Υ.Γ .....

1ο. Παραθέτω ένα άρθρο, μια συνέντευξη, έτσι για να υπάρχει και υγιής αντίλογος, καλός ο φίλος αλλά εγώ πάντα το ψάχνω παραπάνω και όπως έγραψα και στο παρελθόν, έχω προτρέψει τα παιδιά μου να ψάχνουν ότι ακούν από εμένα ή διαβάζουν γενικά, και να μη δέχονται ως τίποτα αξίωμα, έτσι κι εγώ παραθέτω το παρακάτω:

2ο: Όπως έγραψα, είπαμε πολλά και τουλάχιστον με βοήθησε να δω καλύτερα κάποια πράγματα από νομικής πλευράς. Όσο για τα άλλα.......τα πολιτικής πλευράς, διαπίστωσα πως τα πράγματα δεν πάνε καλά στους δεξιούς, έχουν θέματα στη βάση και ο δικός τους κόσμος άρχισε να τους βλέπει με άλλο μάτι......
Φυσικά μου θύμισε πως βλέπαμε εμείς την για πρώτη φορά αριστερά, με το ασφαλιστικό του Κατρούγκαλου, τον Δρίτσα και την αγωνία του για το λιμάνι του Πειραία κ.α αριστερές αλχημείες.......

Ήταν μια βραδιά συζητήσεως κάπως σαν αυτή.........

3ο: Είπαμε και για τον αστυνομικό στη Λέσβο......Η απάντησή του ήταν η εξής, "Μη ξαφνιαστείς για την ποινή αν αποδειχτεί δικαστικά η συναίνεση......η δικογραφία τρέχει ακόμα, αλλά αν αποδειχτεί πως το κορίτσι όχι μόνο γνώριζε τι έκανε αλλά και ποιος ξέρει τι άλλο, τότε η απόφαση του δικαστηρίου θα είναι διαφορετική απ' αυτή που περιμένει ο κόσμος. Ότι η πράξη είναι καταδικάσιμη, διότι αφορά ανήλικο άτομο δεν το συζητάμε, ότι θα αποταχθεί από το αστυνομικό σώμα ούτε αυτό συζητάμε αλλά ότι έχει διαφορά ο βιασμός από τη συναίνεση....έχει, νομικά.......

Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα Κάτω μέρος