Παρατηρήσεις, ελλείψεις και πιθανές διορθώσεις που χρειάζονται

antonino

fansubber
Διαχειριστής
Επιμελητής
Μεταφραστής
Περιμένουμε εδώ τις παρατηρήσεις σας, αλλά παρακαλούμε μόνο όσον αφορά το φόρουμ.

xaskoiev

Μεταφραστής
Εγγεγραμμένος
Σκεφτηκα οτι θα μπορουσαν ανθρωποι μεσα απο το forum να μαθουν σε νεα προσωπα τα προγραμματα - τη διαδικασια αλλά και να δειξουν σε ατομα που ασχολουνται καιρο καποιες νεες τεχνικες, θεματα συγχρονισμου κλπ μεσω "βιντεο" μαθηματων.

Υπαρχει μια πλατφορμα δωρεαν με live share που ονομαζεται zoom και δείχνει την οθονη λεπτο προς λεπτο, εχει επιλογη presentation, εχει ανεβασμα φωτογραφιων, word files. Αν οργανωθουν καποιοι που ασχολουνται χρονια θα μπορουσε να εχει θετικη επιδραση σε οσους συμμετεχουν.

Φυσικα καταλαβαινω οτι θελει δουλεια και οργανωση αλλα ειναι ωραιο σαν σκεψη ως ενα βοηθημα που ξεφευγει απο τις απλες οδηγιες και περναει στην πραξη.

Piko Apiko

Μεταφραστής
Εγγεγραμμένος
Αυτό συμβαίνει στις οργανωμένες ομάδες υποτιτλισμού όπου υπάρχει ο επιμελητής και ο μεταφραστής.

Γράφει ο μεταφραστής το διορθώνει ο επιμελητής και μετά παίρνει το γραπτό του και το κοιτάει εξονυχιστικά.

Και σιγά σιγά με τον καιρό βελτιώνεσαι.

antonino

fansubber
Διαχειριστής
Επιμελητής
Μεταφραστής
Καλησπέρα, κανονικά συμβαίνει αυτό που λέει ο Pico Apico.
Ωστόσο, είναι πολύ καλή η σκέψη σαν γενική ιδέα βοήθειας προς τους μεταφραστές. Θα το δούμε. Αν μάλιστα έχεις εμπειρία από το zoom μπορείς να μας φανείς χρήσιμη. :)

xaskoiev

Μεταφραστής
Εγγεγραμμένος
Σε ομάδες καταλαβαινω πως γινεται αυτη η διαδικασια, εχω υπαρξει μελος ομαδας και γνωριζω οτι καποιος ευτυχως σε διορθωνει και συγχρονιζει το part σου.

Η σκέψη μου οπως καταλαβατε ειναι κατι σαν μινι σεμιναριο, οπου θα δείχνονται σε ανθρωπους που δεν επιθυμουν να μπουν σε ομάδα αλλά θέλουν να αποκτησουν γνωσεις στο πως να δημιουργησουν ενα ποιοτικο υπότιτλο ή να βελτιώσουν τα skills.

Όπως ας πούμε η κωδικοποίηση μέσω player που είδα ως θέμα, μπορεί να τεθεί κι αυτό ως προς συζήτηση και να γίνει αναλυτική παρουσίαση, συν τα υπόλοιπα που προανέφερα. Γνωρίζω από zoom και blackboard αλλά μόνο η πρώτη πλατφόρμα διατίθεται δωρεάν για ένα ευέλικτο σαρανταλεπτο meeting πολλών ατόμων.

Φυσικά μπορώ αν αποφασιστει και θελησετε πραγματικά να γίνει μου στέλνετε σε ιδιωτικό chat για τις λεπτομέρειες.

Piko Apiko

Μεταφραστής
Εγγεγραμμένος
Αντώνη αν δεν κάνω λάθος τώρα που το σκέφτηκα.

Μπορείς μέσω του Twitch TV λογικά να κάνεις μια παρουσίαση.

Η και στο Youtube.

Με το OBS.

Τελευταία επεξεργασία:

trias

Συντονιστής
Επιμελητής
Μεταφραστής
Αγαπητή μου, xaskoiev, το φόρουμ υποστηρίζει οποιαδήποτε ιδέα που θα μπορούσε να είναι χρήσιμη ή καινοτόμος. Δεν χρειάζεται να ανακινηθεί το οτιδήποτε με έγκριση από κάποιον. Χρειάζεται μόνο πρωτοβουλία και συμμετοχή. Το φόρουμ είμαστε όλοι. Κάτω από το πρίσμα της καινοτομίας βλέπω και την δική σου ιδέα και πραγματικά θα ήθελα να σε βοηθήσω να την πραγματοποιήσεις. Όπου και αν νομίζεις πως θα σου φανώ χρήσιμος μου λες. :)

trias

Συντονιστής
Επιμελητής
Μεταφραστής
Μπλουζα Κάτω μέρος