Διάφορες προτάσεις.......

Τηλέμαχος

Αρθρογράφος
Είδα εχθές σ' ένα από τα συνδρομητικά-δορυφορικά το παρακάτω ντοκιμαντέρ το οποίο ήθελα σαν βιβλίο να το πάρω κάποια στιγμή, έτσι για να ψυχοπλακωθώ με το αύριο μας, με πρόλαβε όμως η τηλεόραση.
Το βιβλίο είναι αυτό:

Το ντοκιμαντέρ το οποίο προτείνω σε όποιον έχει την δυνατότητα να το δει, το έχει το netflix νομίζω, είναι το παρακάτω (trailer):

Θα σταθώ σ' ένα βίντεο που είναι εμβόλιμο στο ντοκιμαντέρ, το οποίο υπάρχει στο youtube σαν μικρή ταινία. Αν δεν έχει προβληματίσει το Elysium του 2013 για το που βαδίζουμε, αυτό θα τρομάξει. Χώρια που είναι φοβερή ιδέα για ταινία.
Θα έχουμε από την μια το Purge, το οποίο άποψη μου είναι προφητικό, όχι τόσο στο αν θα υπάρξει χώρα που θα εφαρμόσει κάτι παρόμοιο όσο στην συσσώρευση θυμού, οργής, μίσους και μισαλλοδοξίας το οποίο προκαλεί η ανισότητα, είτε αφορά τον καπιταλισμό, τον φόβο της τεχνολογικής προόδου κ.α

Από τις περιπτώσεις που αξίζει το ίντερνετ, το youtube κ.α

Το trailer από το Elysium του 2013, μια από τις όντως "προφητικές" ταινίες επιστημονικής φαντασίας, γίνεται αναφορά σ' αυτήν την ταινία στο ντοκιμαντέρ.

Υ.Γ θα ανανεώνεται με διάφορες προτάσεις......

Τελευταία επεξεργασία:

Τηλέμαχος

Αρθρογράφος
Λόγω της κινηματογραφικής (και τηλεοπτικής) ξηρασίας που έπεσε αυτό το διάστημα του covid, ξεσκονίσαμε βιβλία, ταινίες κ.α.

Θα δανειστώ από μια εισαγωγή, όχι ταινίας, αλλά από μια σκηνή της ταινίας......

"On this day we reach back to hallowed antiquity...."

και θα προτείνω........

The Big Lebowski 1998....

Από την βλακεία που βλέπω κάθε μέρα ως διαφήμιση/ πρόταση στην cosmote tv του Vanquish 2021 (μάλλον σαν τις......τάσεις του youtube το έχουν δει εκεί) όπου στο 20λεπτο το έβγαλα, ευτυχώς δεν πλήρωσα για ημερήσια θέαση *.....χίλιες φορές τον dude.. Δείχνει μια...ανέμελη πλευρά για να μη σταθώ στα soundtracks , στις ατάκες.....σε πολλά......

Βάζεις μετά κι ένα Minions, από τις εποχές που τα έβλεπα όταν τα παιδιά ήταν μικρά,.....και άσε τις τάσεις και προτάσεις γι άλλους......

*(Πήρε κι εσένα η κατηφόρα Freeman, καλά αυτή δε η Ruby Rose από την μια βλακεία στην άλλη)

Τελευταία επεξεργασία:
  • Το αγαπώ
Αντιδράσεις: trias

Τηλέμαχος

Αρθρογράφος
Μια ταινία....... ντοκιμαντέρ που αξίζει να δει κάποιος όχι μόνο μια φορά είναι το:

Ao the Last Neanderthal 2010 (θα την βρείτε και σαν Ao the Last Hunter)

Μια αξιόλογη ιστορική προσπάθεια αναπαράστασης στη μεγάλη οθόνη, της διαδρομής του Ανθρώπου (και συγγενικών ειδών) μετά τους Ανθρωπίδες. Είναι ότι καλύτερο ιστορικά και επιστημονικά σε οπτικοποιημένο υλικό υπάρχει σήμερα. Με δόσεις δράματος, περιπέτειας γενικά ότι συνθέτει μια ταινία.
Μπορεί να ξενίσουν λίγο κάποιες σκηνές, όπως η θυσίες που κάνανε οι homo sapiens ή η πολεμοχαρής φύση έναντι της πιο ειρηνικής προδιάθεσης και προσέγγισης των Neanderthal, είναι όμως γεγονός. Καταπληκτικές οι ερμηνείες από τους Aruna Shields και Simon Paul Sutton.

Στο ίδιο μήκος κύματος και η ταινία - ντοκιμαντέρ

Quest for Fire 1981.

Περισσότερο στην διατήρηση της φωτιάς (από κεραυνούς κι άλλα φυσικά αίτια) και μετά στην ανακάλυψη της. Εστιάζει σε μια ομάδα Neanderthal και τις επαφές αυτής με Ανθρωπίδες και homo......

Θα σταθώ στη σκηνή όπου η/ο Homo δείχνει στον Neanderthal πως ανάβουν μια φωτιά, πως δλδ ανακαλύψανε την φωτιά και την αντίδραση αυτού.....

Είναι ταινίες για όλη την οικογένεια, όταν η τέχνη αντικαθιστά το .......σχολείο!!!!

Για μικρότερες ηλικίες και την εισαγωγή τους στην δαρβίνεια θεωρία της εξέλιξης ότι καλύτερο και εύκολο σε όποιες απορίες υπάρξουν, καθώς τα 2 παραπάνω έργα συνεχώς είσαι στο pause και εξήγηση είναι το....

The Croods 2013

Το τρελό γέλιο στην γνωστή ατάκα......da da daaaa.......

Τελευταία επεξεργασία:
  • Μου αρέσει
Αντιδράσεις: alienX

Τηλέμαχος

Αρθρογράφος
Κλασικά, ένα - ένα τα θυμάμαι....περιμένουμε για πόσο δεν ξέρουμε την υλοποίηση από το HULU της σειράς Dawn!!
Εντάξει δεν θα είναι απλό project αλλά από το 2016 που το ανακοινώσανε ....ουδέν νεώτερον απο το (δυτικόν) μέτωπο......

• Ουάου
Αντιδράσεις: alienX

Τηλέμαχος

Αρθρογράφος
Στο καλοκαίρι μπαίνουμε και καλοκαίρι χωρίς......φίλους, περιπέτεια, παιχνίδι, πειράγματα και τόσα άλλα τα οποία νοσταλγούμε τρυφερά από την χρυσή παιδική μας ηλικία, δεν γίνεται.
Για εμάς τους παλιότερους που τα ζήσαμε και προσπαθούμε να τα διηγηθούμε στην σημερινή τεχνολογική νεολαία είναι μια ταινία σταθμός στον κινηματογράφο.
Για εμάς που δεν είχαμε κινητά, insta, δεν πηγαίναμε καφετέριες, ούτε παίρναμε καφέ στο χέρι, που γυρνούσαμε στο σπίτι όταν άναβαν οι λάμπες (σε πιο μικρές ηλικίες), που τρώγαμε σταφύλια από αμπέλια και αχλάδια από την αχλαδιά κάποιας αυλής.
Που ανεβαίναμε στις πλάτες φίλων να φτάσουμε τα σύκα του γείτονα και αν μας έπαιρνε χαμπάρι τρέχαμε γελώντας, λες και δεν ήξερε ποιοι ήμασταν, που παίζαμε μακριά γαϊδούρα, που το πρωί μαλώναμε και το απόγευμα το είχαμε ξεχάσει.
Που παθαίναμε (?!) φουίτ (ναι είμαι από την β. ελλάδα κι εκεί όλα τα....παθαίνουμε...χαχαχα) στην μέση της ερημιάς και είχαμε το βαλιτσάκι με τα σύνεργα και το σάλιο μας για να το μπαλώσουμε. Που το μόνο που μας περιόριζε ήταν η φαντασία μας και όχι τι θα πουν σε ομαδικές, που είχαμε σύνορα την φύση και όχι 4 τοίχους.........

Για όλους εμάς που πίναμε νερό με (ή από) την χούφτα......

Stand by me 1986

Δεν μπορώ να μην αναφέρω το γνωστό τραγούδι.....

Και ένα παραπλήσιο που ταιριάζει με το θέμα.....αγαπημένο, καλοκαιρινό, ξένοιαστο, ανέμελο.......

Υ.Γ. Τα χωριά ακόμα κρατάνε...ευτυχώς!!

• Το αγαπώ

Τηλέμαχος

Αρθρογράφος
Όταν η παιδική φαντασία γίνεται διέξοδο σε μια σκληρή, ωμή, πραγματικότητα!
Όταν κάνουμε αναφορά σ' αυτήν την δύναμη που έχουν τα παιδιά να μεταφράζουν/ερμηνεύουν/βλέπουν τον κόσμο γύρω τους και αυτή η δύναμη τα βοηθάει να ......"δραπετεύουν", να επιβιώνουν, να ζούνε......
Τότε σταματάμε, θαυμάζουμε και ταξιδεύουμε με τον Λαβύρινθο του Πάνα......

Pan's Labyrinth 2006

Από τις περιπτώσεις που ο Ευρωπαϊκός κινηματογράφος, και στην περίπτωση ο Ισπανικός, βάζει τα γυαλιά σε......πολλούς......

Το είδαμε και στο "Chronicles of Narnia: The Lion the Witch and the Wardrobe" με τα παιδιά που μέσα από μια ντουλάπα και δραπετεύουν στη Νάρνια..... όλα καλά μέχρι που το έργο κατάντησε θρησκευτικά προπαγανδιστικό......

Τελευταία επεξεργασία:

Τηλέμαχος

Αρθρογράφος
Μια πολύ καλή ταινία και τονίζω πως οι προτάσεις είναι σύμφωνα με τα δικά μου γούστα, δεν είμαι κριτικός κινηματογράφου ούτε άριστα γνώστης αυτού!
Βλέπω μια ταινία, μου αρέσει, θα την προτείνω σε φίλους ή δεν θα την προτείνω.....Μια πολύ καλή ταινία λοιπόν είναι η:

In Order of Disappearance 2014

Το Fargo του ευρωπαϊκού κινηματογράφου όπως έχουν γράψει και πει πολλοί και όντως έτσι είναι.

Μπορείτε να βρείτε κριτικές-απόψεις οπότε δεν θα σταθώ σ' αυτές, θα σταθώ όμως σ' έναν διάλογο (ανάμεσα στον gard eidsvold και τον Atle Antonsen, νομίζω, ας πούμε όμως ανάμεσα στον Α και Β) ο οποίος λαμβάνει χώρα μέσα σ' ένα αυτοκίνητο καθώς ακολουθούν το εκχιονιστικό (από το 40ο λεπτό και μετά)......

Α:Τι σκατο-χώρα! Συνέχεια χιονίζει!

Β: Είναι απίστευτο το πως αντέχουμε ακόμα!

Α: Είναι εξαιτίας του welfare! (κράτος πρόνοιας)

Β: "Welfare";

Α: Ναι, αν το έχεις παρατηρήσει, στις ζεστές χώρες δεν υπάρχει το welfare! Πες μου μία ζεστή χώρα που να έχει welfare!
Σ' ένα μέρος όπου υπάρχει πάντα ήλιος δεν χρειάζεσαι welfare! Μαζεύεις μια μπανάνα κι είσαι εντάξει! Για παράδειγμα στο Bali..
Στην Ταϊλάνδη, στο Βιετνάμ, οι άνθρωποι τα φέρνουν βόλτα έτσι! Όπως και στην Ισπανία, στην Πορτογαλία είναι μέσα στα σκατά!
Για να μην μιλήσουμε ύστερα για Ελλάδα και Ιταλία...Όλες χώρες ζεστές... Τα νοσοκομεία δεν έχουν αρκετό προσωπικό για να τους εξυπηρετούν! Κι αν δεν έχεις την οικογένειά σου να σε βοηθήσει, μπορεί και να πεθάνεις από την πείνα! Η Νότια Αμερική μια αηδία,
η Αφρική μια από τα ίδια...η Καλιφόρνια έχει σχεδόν φαλιρίσει....Ή ήλιος λοιπόν, ή welfare!

Τόσα χρόνια μετά τη θέαση της ταινίας ο παραπάνω διάλογος με στοιχειώνει και δεν μπορώ, ακόμα, να ξεχωρίσω αν είναι μαύρη κωμωδία ή μια τρομακτική αλήθεια.....

Τελευταία επεξεργασία:

Τηλέμαχος

Αρθρογράφος
Αφού έκανα αναφορά στο Fargo ......αμαρτία να μη το προτείνω μαζί με το In Order of Disappearance 2014...

Fargo 1996

Όπως και η σειρά. Δεν μου άρεσε τόσο η 3η σεζόν, κάτι έλειπε, δεν ήταν και τόσο .......Fargo.....

Τελευταία επεξεργασία:

Τηλέμαχος

Αρθρογράφος
Μια μικρή αναφορά στις φετινές (2020) οσκαρικές ταινίες.
Ο κινηματογράφος εκτός από διασκέδαση, είναι προβληματισμός, αφύπνιση κ.α μα πάνω απ' όλα είναι ψυχαγωγία.

Έχω προεκτείνει, και σίγουρα δεν είμαι ο μόνος, το γνωστό
- "Είσαι ότι τρως" του Ιπποκράτη * σε
είσαι ότι ακούς, διαβάζεις, βλέπεις μυρίζεις δλδ ότι λαμβάνουν οι αισθήσεις σου, εκτός των άλλων (χαρακτήρας, ψυχοσύνθεση, περιβάλλον κ.α).

* Δεν νομίζω να το είπε έτσι ο Ιπποκράτης, δεν έχω βρει κάπου αυτήν την φράση αυτούσια. Έχω βρει πολλά του Ιπποκράτη για την διατροφή όπως "Φάρμακο σας ας γίνει η τροφή σας και η τροφή σας ας γίνει φάρμακο σας" οπότε, υποθέτω, πως αποδίδεται περιληπτικά μέσα απ' αυτά που είπε.
Κάτι όπως το "εν οίδα ότι ουδέν οίδα". Δεν έχει πει ποτέ ο Σωκράτης κάτι τέτοιο. Αποδίδεται στον Σωκράτη απ' αυτά που είπε κατά την αντιπαράθεσή του με τους δικαστές στη διάρκεια της δίκης του.

Ο κινηματογράφος (όπως και οι άλλες τέχνες) είναι επίσης το μέσο στην κατανόηση καταστάσεων που, ίσως, δεν άγγιξαν εμάς ή ακόμα δεν έχουν αγγίξει. Αν υπάρχουν οι κατάλληλες βάσεις μπορούμε να αντιληφθούμε, να πάρουμε μια γεύση αυτών των καταστάσεων και να νιώσουμε το δράμα των πρωταγωνιστών.

"...Δεν κάνουμε θέατρο για το θέατρο. Δεν κάνουμε θέατρο για να ζήσουμε. Κάνουμε θέατρο για να πλουτίσουμε τους εαυτούς μας, το κοινό που μας παρακολουθεί κι όλοι μαζί να βοηθήσουμε να δημιουργηθεί ένας πλατύς, ψυχικά πλούσιος και ακέραιος πολιτισμός στον τόπο μας. Μόνο ο καθένας μας είναι ανήμπορος. Μόνος, ο καθένας από σας τους πιο κοντινούς στη προσπάθειά μας, είναι ανήμπορος. Μαζί ίσως κάτι μπορέσουμε να κάνουμε. Το θέατρο, ως μορφή Τέχνης, δίνει τη δυνατότητα να συνδεθούμε, να συγκινηθούμε, ν' αγγίξουμε ο ένας τον άλλο, να νιώσουμε μαζί μια αλήθεια. Να γιατί διαλέξαμε το θέατρο σα μορφή εκδήλωσης του ψυχικού μας κόσμου". Κάρολος Κουν

Αυτό φυσικά δεν αφορά μόνο το θέατρο αλλά όλες τις τέχνες. Όλοι γνωρίζουμε τα θεωρικά στην αρχαία Αθήνα. Για να μη μπαίνω σε λεπτομέρειες ο δήμος πρόσφερε, μέσω του ταμείου του, χρήματα ώστε να μπορούν όλοι οι Αθηναίοι να παρακολουθούν θέατρο. Με λίγα λόγια το θέατρο στην αρχαία Αθήνα ήταν δωρεάν. Και ο μόνος σκοπός ήταν η ψυχαγωγία του συνόλου των Αθηναίων.

Επειδή ξεφεύγω θα επανέλθω στις οσκαρικές ταινίες.

Θα προσπεράσω το:

" I am, a revolutionary"

Μια φράση που θα τριβελίζει το μυαλό πολλών για καιρό, μπορεί και για πάντα.

Θα προσπεράσω και το

"Give me a moment, would you, friend? I' ve never been on trial for my thoughts before"

Θα προσπεράσω και το Nomadland 2020, αυτή η Frances McDormand, μαζί με την Meryl Streep, δίνει άλλη διάσταση στην υποκριτική. Δεν έχει σημασία η ταινία, δεν έχει σημασία το σενάριο, καλά έχουν αλλά βλέπεις ταινίες μ' αυτές μόνο και μόνο γι' αυτές τις δύο. Εντάξει υπάρχουν και πολλές άλλες καλές όπως :

Τι να πεις, τι να γράψεις......σιωπάς, ένα αριστουργηματικό δοκίμιο για την τέχνη, δυσκολονόητο αλλά αριστουργηματικό....Μια θέαση δεν είναι αρκετή γι' αυτήν την...ταινία. Η Cate Blanchett άγγιξε την κορυφή της καριέρας της, ποιος ξέρει το μέλλον τι μας επιφυλάσσει ...

Όλες λοιπόν οι οσκαρικές ταινίες ήταν και είναι καλές, αν θα έπαιρναν όσκαρ επί Τραμπ...αυτό είναι μια άλλη συζήτηση, όπως και το κατά πόσο τα όσκαρ είναι..."αντικειμενικά" και απαλλαγμένα από κάθε εξωτερική επιρροή είναι μια συζήτηση για ξεχωριστό θέμα, δεν είναι σκοπός του παρόντος ούτε δικός μου, για την ώρα!

Θα σταθώ στο :

Πολύ καλός ο Hopkins, όπως και σε πολλές άλλες ταινίες του. Δείχνει τόσο...χαοτικά πως είναι κάποιος με άνοια που αν δεν είναι η κορυφαία στο είδος της είναι μέσα στις καλύτερες! Συγκλονιστικό......

Τηλέμαχος

Αρθρογράφος
Κάτι η αναφορά στα όσκαρ, κάτι που είναι μια από τις αγαπημένες μου ταινίες, οπότε και την προτείνω, κάτι η αδικία/ες της ακαδημίας (?!).....

The Thin Red Line 1998

Την βλέπω τουλάχιστον μια φορά κάθε χρόνο και αυτή η ταινία ΔΕΝ πήρε όσκαρ!!!!! 7 υποψηφιότητες και δεν κέρδισε ούτε μία! Και δεν πάτωσε μόνο στα όσκαρ, πάτωσε και σε έσοδα!!!
Θα δανειστώ μια θρησκευτική έκφραση/ρήση/απόφθεγμα για να δώσω μια ....μεταφυσική διάσταση σ' αυτήν την αδικία, το μεταφυσικό εξάλλου είναι και ο κορμός, η ραχοκοκαλιά, αυτού του έργου...
"Εφόσον υπάρχει έστω ένας να πολεμάει το κακό, αυτό δεν θα μπορέσει να επικρατήσει στον κόσμο ή εφόσον υπάρχει ένα κερί αναμμένο, το σκοτάδι δεν θα κυριαρχήσει ποτέ"

Εδώ θα μου πει κάποιος δεν πήρε όσκαρ ο Κιούμπρικ, ούτε για το 2001: A Space Odyssey 1968.....

Ούτε για το The Shining 1980

"Here's Johnny"

(είδαμε και αναφορά στη σειρά Castle Rock από την Jackie Torrance, η οποία είναι ανιψιά του Jack Torrance, το έχει η οικογένεια με το....τσεκούρι)

Ούτε για το A Clockwork Orange 1971

Και που οι συνωμοσίες λένε πως τον φάγανε γιατί έδειξε πολλά (?!?!)....

Eyes Wide Shut 1999

Εδώ δεν πήραν όσκαρ, εξαιρούνται τα ...τιμητικά, σεναριακά κ.α!!!, ο Alfred Hitchcock, ο Orson Welles, ο David Lynch, ο Ταραντίνο ρε γμτ και τόσοι άλλοι, περίμενες εσύ πως θα πάρει όσκαρ ο Μάλικ όταν έχει απέναντι το αγαπημένο παιδί της ακαδημίας, τον Σπίλμπεργκ?!

Δλδ, μ' έναν Τομ Χανκς και μια opening scene, ως μια από τις καλύτερες πολεμικές σκηνές του κινηματογράφου, ομόφωνα αποδεκτή, πήρε όσκαρ αντί της Λεπτής Κόκκινης Γραμμής!

Πως το είπε στο Έτερος Εγώ (1η σεζόν) "Καλύτερα ένας κόσμος με αδικία παρά ένας κόσμος με αυτοδικία" !!

Το οποίο μου θυμίζει τη γνωστή ιστορία με τον γάιδαρο....
"Όταν τον ρωτήσανε τι προτιμάει, την ανηφόρα ή την κατηφόρα, απάντησε «Γιατί ρε παιδιά, χάθηκε η ευθεία?»"

Τελευταία επεξεργασία:

Τηλέμαχος

Αρθρογράφος
Αυτό το youtube .....κάνε εγγραφή/ σύνδεση, επιβεβαίωσε ηλικία, το τηλέφωνο είναι το σωστό.....!!! Όχι ρε γμτ, δεν θα κάνω σύνδεση, δεν θα επιβεβαιώσω το τηλέφωνο * ούτε κάτι άλλο και δεν θα βάλω vpn επί πληρωμή, ας έχω την...ψευδαίσθηση ότι είμαι ανώνυμος, και αυτό το tor.....Πιο αργά πεθαίνεις...!!
Σαν το TCM, δείτε ταινία στο TCM και θα καταλάβετε. Το πως η ταινία από 120' γίνεται 90'-100'......μαγικά.....εκεί που βλέπεις μια σκηνή και ξέρεις ποια σκηνή ακολουθεί, ξαφνικά πάει στην μεθεπόμενη και κάθεσαι εσύ και αναρωτιέσαι....τι έγινε ρε παιδιά?! Ποια ταινία βλέπω, έφτασα να πατάω πληροφορίες ώστε να επιβεβαιώσω ότι βλέπω μια ταινία που ξέρω!!! (αφαιρούν τις σκηνές που έχουν σεξ και υπερβολική βία!!!! , σε τι στειρωμένο κόσμο οδηγούμαστε?!)

Εδώ όλη η σκηνή της τελετής από το

Eyes Wide Shut 1999

και εδώ......

1ο *

Με παίρνει τηλέφωνο η άλλη και με ρωτάει.....

Πωλήτρια: «Έχετε καρτοτηλέφωνο ή σύνδεση για να σας προτείνουμε ένα πακέτο ειδικά για εσάς?»
Εγώ: «Κοπέλα μου, εγώ βάζω 15 ευρώ τον χρόνο στο κινητό και αν δεν μου στείλουν μνμ ούτε αυτά βάζω, ίσα ίσα μη μου καταργήσουν τον αριθμό οπότε άσε εμένα....."
Πωλήτρια: «Σας ευχαριστώ πολύ, γεια σας»

2ο *

Συνημμένα

• 504_o.jpg
    504_o.jpg
    102,6 KB · Προβολές: 32
  • 824_o.jpg
    824_o.jpg
    98,4 KB · Προβολές: 40
  • 1656082_764de350212564_912795956_n.jpg
    1656082_764de350212564_912795956_n.jpg
    146,1 KB · Προβολές: 39
  • ataka77-1280x720.jpg
    ataka77-1280x720.jpg
    176,6 KB · Προβολές: 42
  • superthumb.jpg
    superthumb.jpg
    36,7 KB · Προβολές: 26
  • ti-exeis-kai-de-mou-apantas-480x250.jpg
    ti-exeis-kai-de-mou-apantas-480x250.jpg
    31,1 KB · Προβολές: 40
Τελευταία επεξεργασία:

Τηλέμαχος

Αρθρογράφος
Σατυρικό, το λες και ανατρεπτικό, σαρκαστικό μα πάνω απ' όλα διασκεδαστικό......:
Ένας προβληματισμός για όσους προσπάθησαν, προσπαθούν και θα προσπαθήσουν να κάνουν κάτι διαφορετικό με την ζωή τους ή και με τους απογόνους τους σ' ένα κράτος που αδιαφορεί, προσοχή, όχι σε μια κυβέρνηση αλλά σ' ένα κράτος! Κάτι διαφορετικό λοιπόν όχι κάτι καλύτερο, διότι όταν φτάνουμε να συγκρίνουμε ή να ζυγίζουμε, να μετράμε με χάρακα ή μοιρογνωμόνιο τότε πέφτουμε στην παγίδα των ψευδαισθήσεων, και δεν βγαίνει ποτέ κάτι καλό από τέτοιες ψευδαισθήσεις. Την ανάγκη λοιπόν αποδοχής από το σύνολο αυτής της διαφορετικότητας και του συμβιβασμού. Για όλα αυτά κι άλλα πολλά......

Captain Fantastic 2016

Ενδεικτικά 2 σκηνές από την ταινία....

Οι Pink Floyd από το 1979 χτύπησαν το καμπανάκι.......

Και στην ταινία.......

Pink Floyd : The Wall 1982

Και τον επόμενο χρόνο οι Monty Python's με το.....(τι να πρωτοπούμε για τους Monty Python's)

The Meaning of Life 1983

Και πολλοί άλλοι........

Στην θέση της σημαίας, στο κέντρο της καμινάδας, μπορείτε να βάλετε όποια άλλη σημαία επιθυμείτε, δεν θ' αλλάξει κάτι......

Συνημμένα

• 003-300x200.jpg
    003-300x200.jpg
    11,8 KB · Προβολές: 35
Τελευταία επεξεργασία:

Τηλέμαχος

Αρθρογράφος
Είναι ένας από τους ηθοποιούς που μου αρέσουν ( Viggo Mortensen) και επειδή είδα πρόσφατα το :

Light of my Life 2019

Το οποίο παρεμπιπτόντως δεν μου άρεσε καθώς δεν μπορούσα να αποφύγω και τις συγκρίσεις και να δω το έργο απελευθερωμένος, με λίγα λόγια σε κάθε σκηνή έκανα συγκρίσεις, όπου μπορούσαν να γίνουν.....Εμμένω στο

The Road 2009

Πιο ...αποκαλυπτικό είναι, χώρια που μπροστά στις φρούδες υποσχέσεις του "Θα σε προστατέψω ότι και αν γίνει ακόμα και αν με μαχαιρώσουν" κι άλλα "χαζά", ο ρεαλισμός της μιας σφαίρας, όσο τρομακτικός μπορεί να φαίνεται στα μάτια και κατ' επέκταση στον ψυχισμό ενός παιδιού σ' έναν νορμάλ κόσμο, τόσο γίνεται μια "λογική έξοδος" στον αποκαλυπτικό κόσμο του The Road. Θέλετε κάτι το καρότσι με το οποίο κουβαλάνε τα πράγματά τους, θέλετε το παιδί που δείχνει στον μπαμπά του ότι η ανθρωπιά δεν χάνεται κι ούτε θυσιάζεται επειδή γίναμε...βάρβαροι (στην σκηνή με τον περαστικό που τους κλέβει το καρότσι και στην τελευταία σκηνή) απέχουν μαζί με άλλα αρκετά από το "τελικά δεν μπορώ να σε προστατέψω θα σε πάω στο καταφύγιο".

Και μου έρχεται στο μυαλό τώρα που γράφω το:

The Mist 2007

στο the road τέτοια σκηνή δεν έχουμε. Πόσο διαφορετικό θα ήταν το the road, δεν είναι όμως ταινία τρόμου και, ίσως, καλά έκανε και απέφυγε τέτοιο τέλος...ποιος ξέρει....?!

Όλο το έργο μια σκηνή στο τέλος.......

Ανατριχιαστικό και μόνο που το θυμήθηκα, είναι και οι Dead can Dance με το κατάλληλο τραγούδι και την αγγελική φωνή της Lisa......το απογειώνουν το τέλος.....

Τελευταία επεξεργασία:

Τηλέμαχος

Αρθρογράφος
Πριν από το Tron, πριν από Blade Runner, πριν από το (τα) Star Wars, πριν ακόμα και από το Close Encounters (ευτυχώς όχι πριν από το Star Trek αλλά εδώ μιλάμε για σειρά και όχι ταινία), ότι γνωρίζουμε για space opera και κινηματογραφικό sci fi θα ήταν τελείως διαφορετικά, θα ζούσαμε σ' έναν κόσμο με άλλη...κινηματογραφική pop κουλτούρα και άλλες αναφορές, αν :

1ον κατάφερνε να βγει στις αίθουσες όταν έπρεπε να βγει
2ον τιμούσαν το έργο όπως έπρεπε να το τιμήσουν, δλδ μια συνέχεια όπως γνωρίζουμε σήμερα (part 1, 2 κπλ)

Όταν ασχολήθηκαν με το έργο τόσοι σκηνοθέτες, από το 14ώρο φίλμ που ονειρευόταν ο Γιοντορόφσκι που ξεκίνησε το 1975, τον Ridley Scot που συνέχισε το 1979 και τον David Lynch που το παρέδωσε το 1984....και που όλοι το αποκήρυξαν.
Όταν συμμετείχαν σ' αυτό τόσοι ηθοποιοί, η ταινία που βγήκε στους κινηματογράφους δεν έχει καμία σχέση με την αρχική που ήθελε ο Γιοντορόφσκι (από Σαλβαντόρ Νταλί ως αυτοκράτορας μέχρι pink floyd)
Όταν μοίραζαν γλωσσάρι στους θεατές πριν μπουν στον κινηματογράφο με τους όρους που αναφέρονται στις ταινίες
Όταν χρειάστηκε 14 χρόνια για να γυριστεί αυτό που όλοι ισχυρίζονται πως είναι μια ταινία που δεν έγινε ταινία.

Όταν τόσα μα τόσα πολλά που συνοδεύουν αυτήν την ταινία (που δεν έγινε ταινία), και που εμένα μου άρεσε και μου αρέσει περισσότερο από το ....."λαϊκό" χολιγουντιανό Star Wars, ασχέτου κινηματογραφικού αποτελέσματος, καθώς έβλεπα και βλέπω τις δυνατότητες που θα μπορούσε να είχε αν ...είχε αποφύγει όλα τα κινηματογραφικά ταμπού εκείνης της εποχής, τότε θα μιλούσαμε για έπος!

Dune 1984

Μία ταινία που έχει επηρεάσει πολλές μεταγενέστερες.

Ευτυχώς η νέα version είναι μια ταινία χωρισμένη σε 2 μέρη όπως λένε οι φήμες....κάτι γίνεται, η διάρκειά τους όμως με απασχολεί!
Ελπίζω να μάθανε από το Justice League πως η έκδοση του jack's snyder........ΕΙΝΑΙ...... καλύτερη, και δεν απασχολεί τον κόσμο (ειδικά σε περίοδο καραντίνας) οι 4 ώρες. Περιμένω τουλάχιστον 2,5ωρα τα Dune, τουλάχιστον.......υπάρχει και η τεχνολογία των εφέ που μπορεί να υποστηρίξει μια τέτοια ταινία όπως πρέπει.

Dune 2021

Τηλέμαχος

Αρθρογράφος
Με ξενίζει το γεγονός ότι πολλοί, και δυστυχώς είναι πολλοί, που προσπαθούν να βρουν σ' όλες τις ταινίες φιλοσοφικά, υπαρξιακά προβλήματα, πολιτικές αναφορές, αντιπολεμικές δηλώσεις (ποιος άραγε λατρεύει τον πόλεμο εκτός από τον θεό Άρη και και την Έρις...καλά και κάποιους άλλους μαζί), δράματα πρωταγωνιστών και τόσα άλλα που θα τους δώσουν με ύφος δέκα καρδιναλίων, και μια ελαφριά κίνηση χεριού και κεφαλιού αυτό το επικριτικό (και πικρόχολο) σχόλιο ψάχνωντας αυτό το..."je ne sais quoi" (αυτό το κάτι που λείπει) και που θα κάνει μια ταινία οσκαρική ή για χρυσό λέοντα, χρυσό φοίνικα, χρυσό χιμπατζή..... να ένα λευκό λιοντάρι ...προσκυνήστε!!!!!!

Ο κύριος λόγος που βλέπω μια πολεμική ταινία είναι γιατί θέλω να δω......πολεμ(ο)ική ταινία!! Τι σκ@τ@ δεν καταλαβαίνουν όλοι αυτοί που αν τους δώσεις μια πολεμική ταινία όπως

Paths Of Glory 1957

Ακόμα και σ' αυτήν θα βρούνε να πουν....εδώ λένε τόσα για το The Thin Red Line...ακόμα και για το Apocalypse Now....!!!!!

Μηδενιστές με όλη τη σημασία της λέξεως, γκρινιάρηδες, ανικανοποίητοι, σε βλακώδες βαθμό αιθεροβάμονες, ψυχικά....άστο.

Τι να κάνουμε..... τα κοριτσάκια έπαιζαν με τις κούκλες τα αγοράκια με τα playmobil (ευτυχώς δεν γίναμε)....

Μεγαλώνοντας συνεχίσαμε να παίζουμε playmobil (με τις άλλες γειτονιές, αν με νοείτε) τα κορίτσια δεν γνωρίζω αν συνέχιζαν με τις κούκλες.
Βλέπω μια πολεμική ταινία λοιπόν γιατί είναι πολεμική, και πρώτα θα κρίνω το πολεμικό κομμάτι και αν περισσέψει κρίση τότε θα πάω στα επιμέρους......

Να μην αναφέρω την μεγάλη αποτυχία του Game of Thrones σε ότι αφορά τις πολεμικές σκηνές και ειδικά στην τελευταία!!!!!

Ποιος ανόητος στρατιωτικός σύμβουλος σκέφτηκε να βάλει το πυροβολικό (καταπέλτες) μπροστά από το πεζικό, και ποιος πανηλίθιος σκέφτηκε να στείλει το ιππικό να εφορμήσει πρώτο στη μάχη, ειδικά όταν έχεις απέναντί σου....απέθαντους!!!!!
Δεν έχουν παίξει Total War games, δεν έχουν διαβάσει στρατιωτική ιστορία....Μαραθώνας, Θερμοπύλες, Σαλαμίνα..... Αλέξανδρος, Καίσαρας κ.α....!!!! (Μιλάμε για διδακτέα ύλη σε παγκόσμιο επίπεδο, τουλάχιστον σε δυτικό)

Φυσικά και θα σταθώ στις αναφορές (διάλογοι, μονόλογοι, φωτογραφία, σκηνικά κ.α) σε μια ταινία αλλά θα μου κοπεί η ανάσα όταν δω

Δεν την έχει όλη τη σκηνή αλλά μια γεύση μπορείτε να πάρετε όσοι δεν την έχετε δει.
Όπως και στο Saving Private Ryan η αρχή, όπως και σε τόσες άλλες ταινίες.

Πως η επιστημονική φαντασία ΠΡΕΠΕΙ να σέβεται την επιστήμη έτσι και μια πολεμική ταινία ΠΡΕΠΕΙ να σέβεται την στρατηγική! Για να μην ανοίξω άλλο θέμα γι' αυτό!

Δεν ήξερα ότι ο κουλτουριάρης καρκαμπίλας και η νερόβραστη ξινή θα πάνε να δούνε πολεμική ταινία για το μη πολεμικό μέρος!!!!! Και ειλικρινά δεν ξέρω αν πρόκειται για ...ιστορικούς λόγους η θέαση μιας τέτοιας ταινίας ή για να έχουν μια άποψη ΚΑΙ γι' αυτό, κάτι όπως πολύ σωστά το είπε ο dirty Harry....

Έτσι ενώ η προφανής επιλογή (και φυσικά μια πολύ καλή ταινία) είναι

Black Hawk Down 2001

Αμερικανιά, χ$στ#κ@με, το γνωρίζουμε ρε μεγάλε δεν ήρθες εσύ να μας πεις τι βλέπουμε. Δεν είμαστε άβουλα μη σκεπτόμενα όντα ώστε να μην μπορούμε ξεχωρίσουμε, τη σήμερον ημέρα, τι βλέπουμε και ήρθες εσύ ο ...πνευματικός να μας κρίνεις. Κάνε κινηματογράφο εσύ να δούμε πως θα μας το δείξεις.
Έχει και έχουν τέτοιες ταινίες προπαγάνδα......στα π@π@ρι@ μας, και στις οπ$ς μας, πόλεμο χωρίς προπαγάνδα έκαναν μόνο τα παιδιά των λουλουδιών αλλά φοβόντουσαν να πάνε στην κουζίνα και ψωμολυσσούσανε, πως θα πας στην κουζίνα όταν υπάρχει ένας...δράκος εκεί!!!

Θα προτείνω λοιπόν :

Lone Survivor 2013

Τι ρεαλιστικότητα είναι αυτή?!!!......τι σκηνές?!!!!
Και σχόλια του τύπου .....η γυναίκα μου θέλει αραβικό λευκό άλογο γι αυτό και κατατάχτηκα ή τρέχω στην άλλη άκρη του πλανήτη να πολεμήσω.....να λείπουν. Ρίξτε μια ματιά πρώτα τι γίνεται στον δικό μας στρατό και μετά σχολιάστε!!

Επίσης αρκετά καλή ταινία είναι και :

13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi 2016

Χώρια που και οι 3 ταινίες που προτείνω είναι ΚΑΙ αληθινές ιστορίες.....πως να το κάνουμε όμως, η ιστορία γράφεται από τους νικητές και όπως θέλουν την δείχνουν, για όλες τις άλλες εκδοχές......υπάρχει αρκετός χρόνος για ....όλα?!

ΥΓ. Μετά το The Thin Red Line το Black Hawk Down είναι η ταινία με dream team ηθοποιών.....πόλεμο θέλουν όλα τα...αγοράκια!!!

Τελευταία επεξεργασία:

Τηλέμαχος

Αρθρογράφος
Κάποια βιβλία αποτελούν πρόκληση στο να μεταφερθούν στον κινηματογράφο. Το είδαμε στο Dune 1984 κ.α, υπάρχει βέβαια η μικρή εξαίρεση του Perfume: the story of a murderer 2006 η ιστορία όμως ήταν/είναι γραμμική, αυτό από μόνο εξηγεί πολλά σε σύγκριση με την ταινία που προτείνω. Το Lord of the rings και Hobbit είναι οι μεγάλες εξαιρέσεις, ακόμα και εκεί όμως πολλές λεπτομέρειες από τα βιβλία δεν ειπώθηκαν γι' ευνόητους λόγους (διάρκεια, κοιλιά στην ιστορία κ.α), θεωρώντας πως ο θεατής θα μπορούσε, και μπορεί, να βρει πολλές πληροφορίες, καθώς έχουν ένα πολύ φανατικό κοινό αυτές οι ιστορίες και το ίντερνετ βρίθει απ' αυτές.

Η διάρκεια μιας ταινίας, που εξιστορεί ιστορία απ' ένα βιβλίο αρκετών εκατοντάδων σελίδων, το πολύ χάσιμο στις λεπτομέρειες, το συχνό πήγαινε-έλα (άτιμο Lost, έκαψες πολύ κόσμο) κάτι ο σκηνοθέτης, κάτι οι ηθοποιοί, κάτι το μοντάζ σε μια μεγάλη ταινία, η φωτογραφία.....λόγους να ψάχνεις, και να βρίσκεις άλλους τόσους για να ....αρνηθείς μια ταινία!

Δεν είναι όλοι Κιούμπρικ ούτε Ταρκόφσκι και εκεί αρχίζει το λάθος της σύγκρισης ή της επιθυμίας, που εμποδίζει στο να αναγνωρίσουμε ένα πολύ καλό έργο, δεν θα γράψω έπος, μια καλή μεταφορά ενός δύσκολου βιβλίου!

Έτσι λοιπόν .....:

Cloud Atlas 2012

Για μένα.....μια όμορφη κινηματογραφική εμπειρία! Θέλει συνεχώς την προσοχή σου και είναι και μεγάλο.
Σχόλια που υπάρχουν για ρηχότητα, ψευτοφιλοσοφήματα κ.α τα προσπερνώ!
Βλέπω τις γενιές του '60 και '70 κάθε φορά που βγαίνω, κάθε φορά που κοιτώ από το παράθυρο για να ξέρω που και πως καταλήγουν όλα τα μεγαλοφιλοσοφήματα και το βάθος τους......
Βλέπω την Ελλάδα στο "Συνοικία το όνειρο 1961" και όχι στις ταινίες της Βουγιουκλάκη......

Καταπληκτική και η μουσική

Τελευταία επεξεργασία:
  • Μου αρέσει

Τηλέμαχος

Αρθρογράφος
Διάλειμμα στο euro και μέχρι να αρχίσει η επόμενη φάση, και επειδή θα υπάρξουν διαλείμματα ανάμεσα στους αγώνες, μετά τις πατάτες, τις χοντρές πατάτες, των:

The Stand

και Castle Rock

Ανατρέχουμε πάλι στο καθαγιασμένο παρελθόν και προτιμάμε την επανάληψη από κάθε νέα ........πολλά μεν υποσχόμενη αλλά στον καιάδα κατάληξη, σειρά....

Penny Dreadful (όχι την 4η σεζόν)

Και μόνο για την Eva Green αξίζει να την δει κάποιος, αν και έχει τόσους ωραίους χαρακτήρες όπως Angelique, The Creature, Brona Croft, Dorian Grey, Justine κ.α

Το τέλος .....απερίγραπτο!
Κλείσιμο με ποίημα από William Wordsworth, εποχή των ρομαντικών, τι άλλο και πως αλλιώς θα μπορούσε να κλείσει μια ωραία σειρά!?

Συνημμένα

• 6dc.jpg
    6dc.jpg
    196,8 KB · Προβολές: 34
Τελευταία επεξεργασία:
  • Μου αρέσει

Τηλέμαχος

Αρθρογράφος
Στο θέμα του υποκόσμου έχουμε αξιόλογες ταινίες, Good Fellas του 1990, την τριλογία του Νονού κ.α

Όταν ήρθε όμως αυτός ο τύπος άρεσε, και άρεσε μάλιστα πολύ:

John Wick 2014

Οι συνέχειες φυσικά απογοήτευσαν από λίγο έως πολύ!

Την ίδια χρονιά είχαμε και αυτόν τον τύπο, ωραία ταινία και αυτή:

The Equalizer 2014

Η συνέχεια, όπως συμβαίνει συνήθως, απογοήτευσε, από λίγο έως πολύ.

2-2 βγαίνουν ταινίες, το έχω ξαναγράψει

Αλήθεια όμως πόσοι γνωρίζουν, αρκετοί έως πολλοί να υποθέσω, απλά για να κάνω πρόταση, τον Στράτο?!
Και αυτή το 2014.......!!!!!!

Το Μικρό Ψάρι 2014

Δεν παίρνει δάφνες για τους διαλόγους, το βρισίδι πάει σύννεφο, δεν είναι οι ωραιοποιημένοι, "καλοντυμένοι", κυριλάτοι διάλογοι του Wick , είναι καθαρά η ελληνική πραγματικότητα. Η ταινία είναι γροθιά στο στομάχι, για όποιον αντέχει να τη δεχτεί !

Ωραία σκηνή η παρακάτω.....διδακτική.....

Τηλέμαχος

Αρθρογράφος
Το 2002 έκανε την...εμφάνισή του ο Φρανκ Μάρτιν με το :

The transporter 2002

Καταιγιστική δράση, γρήγορα αυτοκίνητα, είχε και 3 συνέχειες.....

Transporter 2 2005

Transporter 3 2008

The Transporter Refueled 2015

Όταν βγήκε λοιπόν το Drive το 2011 πολλοί υπέθεσαν ότι θα έβλεπαν κάτι αντίστοιχο με τα transporter. Πόσο έξω έπεσαν αρκετοί αλλά και πόσο μαγεύτηκαν άλλοι....Ανάμεικτα συναισθήματα μετά τη θέαση!? lol

Drive 2011

Το λες και νουάρ....εγώ ενθουσιάστηκα πάντως από την ταινία. Εκτός των άλλων είχε και φοβερή μουσική/τραγούδια όπως :

Όλο το sountrack......

Πάντως μια ομοιότητα με το transporter του 2002 την βρίσκεις, ειδικά εκεί που θυμίζει ο Φρανκ τους κανόνες του οδηγού που έθεσε στη συμμορία ....

Με τους κανόνες που θέτει ο Driver δια τηλεφώνου και το όλο κυνηγητό με την αστυνομία.

Τηλέμαχος

Αρθρογράφος
Υπάρχουν ταινίες που μένουν αξέχαστες σε όλους μας και για όποιον πιθανό και απίθανο λόγο μπορεί να φανταστεί κάποιος. Δεν χρειάζεται να είναι υπερπαραγωγή, δεν χρειάζεται να έχει μεγάλα ονόματα σε σκηνοθεσία, σενάριο ή ηθοποιούς, δεν χρειάζεται να είναι βασισμένη σε κάποιο βιβλίο, σε κάποια ιστορία, σ' έναν μύθο!
Δεν χρειάζεται να έχει εξωτερικά γυρίσματα, φυσικά τοπία για κάδρα, καταπληκτική φωτογραφία ή μουσική του Ennio Morricone όπως στο:

Days of Heaven 1978

Εντάξει από τους αγαπημένους μου σκηνοθέτες, και η σκηνή με τις ακρίδες αξέχαστη. Θα έβαζα το The Thin Red Line αλλά έχω κάνει ήδη πολλές αναφορές σ' αυτή την ταινία!

Μια ταινία μπορεί να μην χρειάζεται καθόλου εφέ για να τραβήξει τον θεατή και να τη θυμάται για καιρό, μπορεί να έχει γυριστεί σ' ένα δωμάτιο που κάλλιστα θα μπορούσε να είναι και η σκηνή ενός θεάτρου!

Μπορεί κάποιος να ξεχάσει την Madeleine Stowe και τον Alan Rickman στο καταπληκτικό έργο:

Closet Land 1991

Όλη η ταινία:

Όταν την είχα δει......με το στόμα ανοικτό έμεινα.....!!

Μπλουζα Κάτω μέρος