Διάσημα παγκόσμια....ειπωμένα και άλλα.......

Τηλέμαχος

Αρθρογράφος
Αν ο Χριστός σας είναι Εβραίος, το αυτοκίνητό σας ιαπωνικό, η πίτσα που τρώτε ιταλική, η δημοκρατία σας ελληνική, οι αριθμοί σας αραβικοί, τα γράμματά σας λατινικά....
προσθέτω:
Τα ρούχα σας κινέζικα, τα κινητά σας κορεάτικα ή αμερικάνικα και κινέζικα.....

Τότε γιατί ο γείτονάς σας είναι ξένος;

Διαφημιστική εκστρατεία στη Γερμανία

Τηλέμαχος

Αρθρογράφος
Όλοι οι άνθρωποι έχουν εθνικότητα. Οι Ιρλανδοί και οι Εβραίοι έχουν ψύχωση.
Brendan Behan

Θα προσθέσω τους Ισπανούς και εμάς τους Έλληνες.
Ξέρετε τι κοινό έχουμε όλοι εμείς?!
Η εθνικότητα καθορίζεται απ' το θρήσκευμα. Δεν είσαι Ιρλανδός αν δεν είσαι καθολικός, Ισπανός ....το ίδιο, Έλληνας αν δεν είσαι ορθόδοξος και Εβραίος πιστός στον Ιουδαϊσμό.
Από το "πας μη έλλην βάρβαρος" (βλ. βαρ-βαρ-βαρ)* στο "πας μη ορθόδοξος μη έλλην"!!!!!

Συνημμένα

• c0n_An_c.jpg
    c0n_An_c.jpg
    101,3 KB · Προβολές: 39
  • Μου αρέσει
Αντιδράσεις: alienX

Τηλέμαχος

Αρθρογράφος
Θρησκεία

"Είμαι επιφυλακτική προς εκείνους που γνωρίζουν πολύ καλά τι θέλει ο θεός, γιατί παρατηρώ πως συμπίπτει πάντα με τις δικές τους επιθυμίες."
Susan Anthony

"Επιμένω πως ένα καμπαναριό εκκλησίας με αλεξικέραυνο στην κορυφή δείχνει έλλειψη αυτοπεποίθησης."
Doug Mcleod

"Το μοναδικό Ευαγγέλιο που αναφέρει την παρουσία του Ιωάννη κατά τη Σταύρωση, καθώς και τη φράση: «Μήτερ, ίδε ο υιός σου» είναι το κατά Ιωάννη! Τελικά, η ιστορία γραφόταν ανέκαθεν από αυτούς που έχουν στα χέρια τους τα ΜΜΕ."
Μανόλης Δουκίδης

"Όταν ήμουν παιδί προσευχόμουν κάθε βράδυ για ένα καινούργιο ποδήλατο. Μετά κατάλαβα πως ο Κύριος δεν δουλεύει έτσι, οπότε έκλεψα ένα και του ζήτησα να με συγχωρέσει."
Emo Philips

"Η μόνη επαφή της ελληνικής εκκλησίας με το πνεύμα, τα τελευταία εκατό χρόνια, ήσαν οι αφορισμοί του Ροΐδη, του Λασκαράτου και του Καζαντζάκη."
Νίκος Δήμου

"Δόξα τω Θεώ, είμαι άθεος."
Salvador Dali

"Όχι μόνο δεν υπάρχει θεός, αλλά προσπάθησε εσύ να βρεις υδραυλικό Σαββατοκύριακο."
Γούντι Άλεν

"Κάποτε ήθελα να γίνω άθεος, αλλά τα παράτησα. Δεν έχουν αργίες."
Henry Youngman

"Δεν γνωρίζω αν υπάρχει Θεός, αλλά για την υπόληψή του, θα ήταν καλύτερα αν δεν υπάρχει."
Jules Renard

"Το ότι ένας θρήσκος είναι πιο ευτυχισμένος από έναν σκεπτικιστή δεν λέει τίποτα παραπάνω από το ότι ένας μεθυσμένος είναι πιο ευτυχισμένος από έναν νηφάλιο."
George Bernard Shaw

"Αν ο Θεός ήθελε να ζούμε σε μια ελευθεριάζουσα κοινωνία, θα μας έδινε τις Δέκα Παραινέσεις, όχι τις Δέκα Εντολές."
Zig Ziglar

"Όταν οι ιεραπόστολοι πρωτοήρθαν στην γη μας, αυτοί είχαν τις Βίβλους και εμείς τη γη. Πενήντα χρόνια μετά, εμείς έχουμε τις Βίβλους και εκείνοι έχουν την γη."
Τζόμο Κενιάτα

"Ποιο από τα δύο: Είναι ο άνθρωπος μια από τις γκάφες του Θεού ή ο Θεός μια από τις γκάφες του ανθρώπου?"
Νίτσε

"Όσο υπάρχουν παιδιά που πεινούν, Θεός δεν υπάρχει!"
Καζαντζάκης «Οι Αδερφοφάδες»

"Απ’ ότι μπορώ να θυμηθώ, δεν υπάρχει ούτε μια λέξη στα Ευαγγέλια που να επαινεί την ευφυΐα."
"Κι αν ακόμα υπάρχει Θεός, αμφιβάλλω ότι έχει τη ματαιοδοξία να προσβάλλεται από αυτούς που αμφισβητούν την ύπαρξή Του."
Μπέρτραντ Ράσελ

"Η θρησκεία είναι νεύρωση"
Φρόιντ

"Η πεποίθηση ότι οι θρησκείες των αλλόδοξων είναι ψεύτικες, με κάνει να υποψιάζομαι ότι ίσως και η δική μου θρησκεία να είναι ψεύτικη"
"Δεν είναι τα εδάφια της βίβλου, που δεν καταλαβαίνω, που με προβληματίζουν. Είναι τα κομμάτια που καταλαβαίνω."
Μαρκ Τουαίην

"Δεδομένου ότι η Βίβλος και η εκκλησία προφανώς έκαναν λάθος σε όσα έλεγαν σχετικά με την προέλευσή μας, πώς είναι δυνατόν να τις εμπιστευτούμε σε όσα λένε σχετικά με τον προορισμό μας?"
"Και την πρώτη μέρα, ο άνθρωπος δημιούργησε το Θεό"
"Ένα θρησκευτικός πόλεμος είναι σα να μαλώνουν παιδιά για το ποιο έχει τον πιο δυνατό φανταστικό φίλο."
"Η προσευχή δεν επηρεάζει το Θεό αλλά αυτόν που την κάνει."
Ανώνυμος

"Κάθε φορά που ένας ποιητής, ένας ιεροκήρυκας, ένας αρχηγός, ένας μάγος ξεστομίζει ασυναρτησίες, η ανθρωπότητα ξοδεύει αιώνες αποκρυπτογραφώντας το μήνυμα."
Ουμπέρτο Έκο

"Το πρόβλημα, όταν γράφεις για θρησκευτικά θέματα, είναι ότι διατρέχεις τον κίνδυνο να προσβάλλεις κάποιους ευσεβείς θρησκευόμενους ανθρώπους, που μετά σε κυνηγάνε με χασαπομάχαιρα."
Ντέιβ Μπάρρι

"Όλη η θρησκευτική κατάσταση του σύγχρονου κόσμου οφείλεται στη έλλειψη ενός τρελοκομείου στην Ιερουσαλήμ."
Τόμας Πέιν

"Με ή χωρίς θρησκεία, έχεις καλούς ανθρώπους να κάνουν καλά πράγματα και κακούς ανθρώπους να κάνουν κακά πράγματα. Αλλά για να έχεις καλούς ανθρώπους να κάνουν κακά πράγματα, γι’ αυτό χρειάζεται η θρησκεία."
Steven Weinberg

"Είμαι στα μισά της μελέτης της «Γενέσεως» και έχω μείνει κατάπληκτος από την απαίσια συμπεριφορά όλων των πρωταγωνιστών, μηδέ του Θεού εξαιρουμένου."
J.R. Ackerley

"Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού?"
Ανώνυμος

"Καμιά θρησκευτική δοξασία που περιέχει κάτι που θα μπορούσε να τρομάξει ένα παιδί, δεν μπορεί να θεωρηθεί αληθινή πίστη."
Thomas Paine

"Η θρησκεία είναι σαν ένας τυφλός να ψάχνει σε ένα σκοτεινό δωμάτιο για μια γάτα που δεν είναι εκεί, και να τη βρίσκει."
Όσκαρ Ουάιλντ

"Ο φιλόσοφος είναι ένας τυφλός που ψάχνει σε ένα σκοτεινό δωμάτιο για μια μαύρη γάτα που δεν είναι εκεί. Ο θεολόγος είναι αυτός που τη βρίσκει."
H.L. Mencken

"Δεν είναι αυτός που κατασκευάζει είδωλα από χρυσό ή μάρμαρο που τα κάνει Θεούς, αλλά αυτός που γονατίζει μπροστά τους. "
Μαρτιάλης

"Αυτός που δεν πιστεύει στο Θεό παίρνει επάνω του το λάθος της ύπαρξης του κόσμου."
Ελίας Κανέττι

"Οι περισσότερες τελετές μου φαίνονται εμπορικές, αλλά δεν μπορώ να ξεχωρίσω αν ο Θεός είναι ο Χορηγός ή το Προϊόν."
Mignon McLaughlin

"Όταν ένας χριστιανός λέει σε έναν άθεο ότι θα πάει στην κόλαση είναι εξίσου τρομακτικό με το όταν ένα παιδί λέει σε έναν ενήλικα ότι δεν θα πάρει κανένα δώρο από τον Αϊ Βασίλη."
Ricky Gervais

"Μ’ αρέσει ο Χριστός σας. Δεν μ’ αρέσουν οι χριστιανοί σας. Οι χριστιανοί σας είναι τόσο διαφορετικοί από τον Χριστό."
Γκάντι.

"Αγαπητέ μου, δεν είναι ώρα τώρα να κάνω εχθρούς."
Βολταίρος (στο νεκροκρέβατό του απαντώντας σε παρότρυνση ιερέα να αποτάξει τον σατανά)

Τελευταία επεξεργασία:
  • Μου αρέσει
Αντιδράσεις: alienX

Τηλέμαχος

Αρθρογράφος
Προσωπικές σημειώσεις.
Θα κλείσω αυτό το κεφάλαιο ρίχνοντας λίγο φως σε όσα παρέθεσα. Δεν τα έχω με κανέναν θεό, ούτε θεωρώ τον εαυτό μου άθεο ή αγνωστικιστή.
Αντιθέτως είμαι ένθεος αλλά όχι δογματικός, και πιστεύω ακράδαντα πως η θρησκεία, οποιαδήποτε θρησκεία, έχει κάνει το μεγαλύτερο κακό στην κατανόηση του μεταφυσικού.
Θεωρώ επίσης πως αυτή η οδός είναι καθαρά προσωπική, μοναχική, απαιτητική και δύσκολη.
Θαυμάζω τους μοναχούς, όλων των θρησκειών και μη, κρύβει δύναμη αυτή η απόφασή τους, θεωρώ όμως πιο δυνατούς αυτούς που τολμούν στο ΕΔΩ.
Δεν απαλλάσσεσαι από κάθε εμπόδιο της οδούς σου αν πάρεις τα βουνά. Απλά τα καταπιέζεις, τα θάβεις, και σου δίνει την ψευδαίσθηση του ελέγχου. Την θεωρώ μια...."εύκολη" οδό.
Όποιος τολμάει ανάμεσά μας, με όλες τις προκλήσεις, τους πειρασμούς καθημερινά να τον βομβαρδίζουν και προσπαθεί, αυτόν θαυμάζω περισσότερο.
Μας δίδεται τόση γνώση σήμερα που φοβόμαστε μη τυχόν ταράξει το μικρόκοσμο μας.
Καταριόμαστε την καθημερινότητα μας αλλά δεν τολμάμε να την....αλλάξουμε.

Όπως είπε και ο Άρθουρ Κλαρκ : "Η μεγαλύτερη τραγωδία σε ολόκληρη την ιστορία της ανθρωπότητας ίσως να είναι ο σφετερισμός της ηθικής από τη θρησκεία."

Έχουμε σ' αυτό το μικρό κομμάτι γης που λέγεται Ελλάδα τόση γνώση, τόσα παραδείγματα που το μόνο που δεν χρειαζόμαστε είναι η θρησκεία.
Δεν μπορεί να επικαλούμαστε την γέννηση της Λογικής και την μάχη με την δεισιδαιμονία όταν αυτή επιβιώνει ακόμα πιο ισχυρή στις μέρες μας.
Έχουμε τόσους αρχαίους, έχουμε τόσους νεότερους που μεταλαμπαδεύσαμε, και επιστρέφει αυτή η γνώση σ' εμάς ως αντιδάνειο, που το μόνο που χρειάζεται είναι να βγούμε από την καθημερινότητά μας και να ασχοληθούμε...σοβαρά!

Θα κλείσω το θέμα με όσα είπαν για την θρησκεία, και θα ξεκινήσω διάφορα άλλα ειπωμένα, με κάτι που είπε ο Πλάτωνας και ένα βίντεο:

"Μπορούμε εύκολα να συγχωρέσουμε ένα παιδί που φοβάται το σκοτάδι, η αληθινή τραγωδία της ζωής όμως είναι όταν οι ενήλικοι φοβούνται το φως."

Το βίντεο είναι από μια σχολική εργασία της κόρης μου, δεν το έκανε η ίδια απλά το χρησιμοποίησε ως οπτικοακουστικό επιχείρημα. Η καθηγήτρια έδωσε ένα θέμα στους μαθητές, για τη θρησκεία, και τους ρώτησε ποιοι θέλουν να συμμετάσχουν σε 2 ομάδες όπου η μία θα αντιμετώπιζε την άλλη. Σκοπός της ήταν μέσα από τον διάλογο, τις θέσεις και τις τοποθετήσεις οι μαθητές να κατανοήσουν την.........διαφορετικότητα.... και όχι να προσυλητίσουν.
Θεώρησα πως η "αντίπαλη" ομάδα δεν θα μπορούσε να αποφύγει δογματικά παραδείγματα, προέτρεψα λοιπόν την κόρη μου, και τελικά συμμετείχε, στην ομάδα των άθεων.

Τελευταία επεξεργασία:

Τηλέμαχος

Αρθρογράφος
"Με δίκασαν ερήμην και με καταδίκασαν εις θάνατον ερήμην. Τους είπα ότι μπορούν και να με εκτελέσουν ερήμην."
Brendan Behan

Αυτό είπε και ο Αριστοτέλης, υποθέτω ότι ο Μπρένταν ήξερε για τον Αριστοτέλη.

Όταν ανάφεραν στον Αριστοτέλη ότι κάποιος εξεφράσθει υβριστικώς εις βάρος του απάντησε: «Απόντα μπορούν και να με μαστιγώσουν».

Τηλέμαχος

Αρθρογράφος
"Άλλη μια μέρα χωρίς τίποτε το αξιοσημείωτο."
(καταχώρηση του Λουδοβίκου ΙΣΤ’ στο ημερολόγιό του την ημέρα της Γαλλικής επανάστασης)

Εδώ θα προσθέσω και κάτι που είπε ο Ναπολέοντας καθώς τα θεωρώ....σχετικά.(?!)

"Δηλαδή, θα κάνετε ένα πλοίο να πλεύσει αντίθετα στον άνεμο και στα ρεύματα, ανάβοντας μια φωτά κάτω από το κατάστρωμα; Σας παρακαλώ, δεν θέλω να χάνω το χρόνο μου ακούγοντας τέτοιες ανοησίες."
Ναπολέων Βοναπάρτης (αναφερόμενος στην εφεύρεση του ατμόπλοιου)

Τηλέμαχος

Αρθρογράφος
"Κάθε αναρχικός κρύβει μέσα του έναν αποτυχημένο δικτάτορα."
Μπενίτο Μουσολίνι

Τηλέμαχος

Αρθρογράφος
Άντρες - Γυναίκες

"Για τις γυναίκες το καλύτερο αφροδισιακό είναι οι λέξεις. Το σημείο G είναι στα αυτιά. Όποιος ψάχνει πιο κάτω χάνει το χρόνο του."
Isabel Allende

"Μόνο ένας στους χίλιους άντρες γίνεται αρχηγός. Οι υπόλοιποι 999 ακολουθούν γυναίκες."
Groucho Marx

"Πετυχημένος άντρας είναι αυτός που βγάζει περισσότερα λεφτά απ’ όσα μπορεί να ξοδέψει η γυναίκα του. Πετυχημένη γυναίκα είναι αυτή που βρήκε έναν τέτοιο άντρα."
Lana Turner

"Είμαι μια καταπληκτική νοικοκυρά. Κάθε φορά που εγκαταλείπω έναν άντρα κρατάω εγώ το σπίτι του."
"Πόσους συζύγους είχα; Εννοείς εκτός τους δικούς μου;"
Zsa Zsa Gabor

"Υπάρχουν διάφορα μηχανήματα που διεγείρουν σεξουαλικά, ειδικά τις γυναίκες. Το καλύτερο είναι μια Mercedes-Benz 500SL."
Lynn Lavner

"Επιτέλους, τώρα θα σταματήσω τα τσιμπούκια."
Marilyn Monroe (όταν υπέγραψε το πρώτο κινηματογραφικό της συμβόλαιο)

"Ο άνδρας δημιουργεί την ζωή του, η γυναίκα δικαιολογεί την δική της."
Αίσωπος

"Ο γάμος είναι απαρχή παρακμής για τον άνδρα και αφετηρία ζωής για τη γυναίκα."
Πλάτων

"Ατύχησα και με τις δύο μου συζύγους . Η πρώτη με άφησε και η δεύτερη όχι."
Patrick Murray

"Στο σπίτι μου είμαι το αφεντικό , η γυναίκα μου είναι απλά αυτή που παίρνει τις αποφάσεις."
Woody Allen

" Παντρεύτηκα Γερμανό. Κάθε βράδυ, εγώ μεταμφιέζομαι σε Πολωνία και αυτός εισβάλλει."
Bette Midler

" Αύριο είναι η μέρα του Αγίου Βαλεντίνου, ή όπως τη λένε οι άντρες, η μέρα του εκβιασμού."
Jay Leno

" Καμιά γυναίκα δεν αντέχει ένα χαρτοπαίκτη σύζυγο, εκτός αν κερδίζει συνέχεια."
Thomas Dewar

" Η διαφορά μεταξύ ενός εραστή και ενός συζύγου είναι γύρω στα δεκαπέντε κιλά."
Cindy Gardner

" Αν θέλετε πραγματικά η γυναίκα σας να σας ακούει όταν μιλάτε, να μιλάτε στον ύπνο σας."
Rita Rudner

"Ο άνθρωπος παντρεύεται από έλλειψη γνώσης, χωρίζει από έλλειψη υπομονής και ξαναπαντρεύεται από έλλειψη μνήμης."
"Εάν θέλετε να παντρευτείτε όμορφη, έξυπνη και πλούσια, θα πρέπει να παντρευτείτε τρεις φορές."
"Μια χωρισμένη γυναίκα πρέπει να χωρίσει άλλες δέκα για να ηρεμήσει."
Ανώνυμος

" Οι άντρες τη βγάζουν στα μπαρ για δυο λόγους: είτε δεν έχουν στο σπίτι γυναίκα για να πάνε είτε έχουν."
Sam Ewing

"Ένας άντρας είναι ατελής μέχρι να παντρευτεί. Μετά είναι τελειωμένος."
Zsa Zsa Gabor

"Διγαμία είναι όταν έχει κανείς δυο γυναίκες. Όταν έχει μία είναι μονοτονία."
Rene Coluche

"Οι γυναίκες είναι όπως τα πούρα: οι πρώτες ρουφηξιές είναι οι καλύτερες."
Georges Wolinski

"Μόνο τα καλά κορίτσια κρατούν ημερολόγιο. Τα κακά δεν έχουν χρόνο."
Tallulah Bankhead

"Το μόνο καλύτερο από μια γυμνή γυναίκα είναι δυο γυμνές γυναίκες."
Hugh Hefner

"Η ηλικία μου; Εξαρτάται, κυρία μου, από τις προθέσεις σας."
Alfred Capus

"Μπορώ να κάνω ότι θέλετε, αρκεί να μη χρειάζεται να μιλώ."
Linda Evangelista

"Ο παντρεμένος ζει σαν σκύλος και πεθαίνει σαν άνθρωπος. Ο ανύπανδρος ζει σαν άνθρωπος και πεθαίνει σαν σκύλος."
Καβάφης

" Όταν είμαι καλή, είμαι πολύ-πολύ καλή. Όταν είμαι κακιά, είμαι καλύτερη."
Mae West

" Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια."
Ιούλιος Καίσαρ

" Όταν ένας άντρας λέει πρόστυχα λόγια σε μια γυναίκα, είναι σεξουαλική παρενόχληση. Όταν μια γυναίκα λέει πρόστυχα λόγια σ’ έναν άντρα, είναι 4 ευρώ το λεπτό."
Steven Wright

"Ο πρόεδρος Κλίντον λέει ψέματα. Ένας άντρας μπορεί να ξεχάσει πού πάρκαρε ή πού είναι το σπίτι του, αλλά ποτέ δεν ξεχνάει μια πίπα, όσο κακή κι αν ήταν."
Barbara Bush

"Το πρόβλημα είναι ότι ο Θεός έδωσε στον άνδρα ένα μυαλό και ένα πέος, και αίμα που φτάνει για να λειτουργεί μόνο το ένα από τα δύο."
Robin Williams

"Μια γυναίκα που διαβάζει το Playboy αισθάνεται σαν Εβραίος που διαβάζει προπαγανδιστικό φυλλάδιο των Ναζί."
Gloria Steinem

Συνημμένα

• 11313140_10206571457904531_4891693975047742042_o.jpg
    11313140_10206571457904531_4891693975047742042_o.jpg
    14 KB · Προβολές: 30
  • ima5ges.jpg
    ima5ges.jpg
    8,3 KB · Προβολές: 30
  • imagkes.jpg
    imagkes.jpg
    10,8 KB · Προβολές: 21
  • Linagreek_20180903.jpg
    Linagreek_20180903.jpg
    74,8 KB · Προβολές: 28
  • άν-πιστευετε-αυτό-έτσι-είναι-600x314.jpg
    άν-πιστευετε-αυτό-έτσι-είναι-600x314.jpg
    52 KB · Προβολές: 26
  • u4nnamed.jpg
    u4nnamed.jpg
    40,2 KB · Προβολές: 23
  • to-kalo-me-tis-nees-sxeseis-einai-pos-anakalipteis-480x250.jpg
    to-kalo-me-tis-nees-sxeseis-einai-pos-anakalipteis-480x250.jpg
    35,1 KB · Προβολές: 18
  • soko_soko_4.jpg
    soko_soko_4.jpg
    103,9 KB · Προβολές: 29
  • o_Ydraulikos_1-640x337.jpg
    o_Ydraulikos_1-640x337.jpg
    54,5 KB · Προβολές: 28
  • Γιατί-άν-διαβάζατε-Αρκά-600x314.jpg
    Γιατί-άν-διαβάζατε-Αρκά-600x314.jpg
    52,8 KB · Προβολές: 20
  • Γιατί-όταν-παίρνεις-διαζύγιο-600x314.jpg
    Γιατί-όταν-παίρνεις-διαζύγιο-600x314.jpg
    55,9 KB · Προβολές: 31
  • Εγώ-στο-γάμο-μου-δεν-έριξα-βεγγαλικά-600x314.jpg
    Εγώ-στο-γάμο-μου-δεν-έριξα-βεγγαλικά-600x314.jpg
    44,8 KB · Προβολές: 21
  • Είσαι-γυναίκα-με-περίοδο-600x314.jpg
    Είσαι-γυναίκα-με-περίοδο-600x314.jpg
    52,2 KB · Προβολές: 30
  • Ζευγάρι-δίπλα-μου-600x314.jpg
    Ζευγάρι-δίπλα-μου-600x314.jpg
    61,7 KB · Προβολές: 20
Τελευταία επεξεργασία:
  • Μου αρέσει
Αντιδράσεις: trias

Τηλέμαχος

Αρθρογράφος
Πολιτική και Πολιτικοί

"Όταν η Ευρώπη ανοίγει το στόμα της, είναι για να χασμουρηθεί."
Φ. Μιττεράν

" Οι ψηφοφόροι μίλησαν. Τα καθίκια!"
Νίξον

" Οι άνθρωποι που ρίχνουν τις ψήφους δεν αποφασίζουν τίποτα. Οι άνθρωποι που τις μετρούν τα αποφασίζουν όλα."
Στάλιν

"Ο πολιτικός χρειάζεται την ικανότητα να προβλέπει τι θα συμβεί αύριο, την άλλη εβδομάδα, τον άλλο μήνα και του χρόνου. Και την ικανότητα να εξηγεί μετά γιατί δεν συνέβη."
Τσόρτσιλ

" Η Αμερική είναι το μόνο έθνος στην ιστορία που κατά τρόπο θαυμαστό πέρασε από τον βαρβαρισμό στον εκφυλισμό χωρίς το σύνηθες διάλειμμα του πολιτισμού."
Κλεμανσό

" Έχω δώσει εντολές να με ξυπνούν οποιαδήποτε ώρα σε περίπτωση κρίσης, ακόμη κι αν είμαι σε υπουργικό συμβούλιο."
Ρίγκαν

" Ποτέ μην ανέχεσαι να σου λέει «όχι», κάποιος που δεν έχει την αρμοδιότητα να σου πει «ναι»."
Ε. Ρούσβελτ

" Το σημαντικό δεν είναι τι γνώμη έχουν αυτοί για μένα, αλλά τι γνώμη έχω εγώ γι’ αυτούς."
β. Βικτόρια

Τηλέμαχος

Αρθρογράφος
" Πολιτική είναι η τέχνη του να μοιράζεις μια πίτα με τέτοιο τρόπο ώστε να πιστεύει ο καθένας ότι έχει πάρει το μεγαλύτερο κομμάτι."
Ludwic Erhard

" Οι νόμοι είναι σαν τα λουκάνικα. Καλύτερα να μη δεις πως γίνονται."
" Οι άνθρωποι ποτέ δεν λένε τόσα ψέματα, όσα μετά το κυνήγι, στη διάρκεια του πολέμου και πριν τις εκλογές."
" Υπάρχει Θεία Πρόνοια που προστατεύει τους ηλίθιους, τα παιδιά, τους μεθυσμένους και τις Ηνωμένες Πολιτείες."
Otto Von Bismarck

" Θα ήθελα ο αγαπητός μου Καρλ να μπορούσε να ασχοληθεί λίγο και με την απόκτηση του κεφαλαίου, εκτός από τη συγγραφή του."
βαρόνη Γιοχάνα Βέρθα Ιουλία Τζένη φον Βεστφάλεν

(Όταν ο Μαρξ ερωτεύτηκε όχι μια προλετάρια αλλά μια βαρόνη)

" Αλήθεια είναι ότι συμφέρει το λαό."
" Είναι αλήθεια ότι η ελευθερία είναι πολύτιμη. Τόσο πολύτιμη, που μερικές φορές πρέπει να τη χορηγούμε με δελτίο."
" Πες μου ποιος σε παινεύει για να σου πω τι λάθη έκανες."
Λένιν
(τον "φάγανε", περισσότερο για το γνωστό που είπε στους προλετάριους "μάθετε να εμπορεύεστε" Φθινόπωρο 1921, αφού πήγαινε κατά διαόλου όλη η επανάσταση, οικονομικά)*

"Επιλέγω τους φίλους μου προσεκτικά. Οι εχθροί θα με διαλέξουν μόνοι τους."
Αραφάτ

"Καλύτερα πρώτος στο χωριό παρά δεύτερος στη Ρώμη."
Ι.Καίσαρας

"Οι Άγγλοι είναι ένα έθνος από μαγαζάτορες."
Ναπολέον

" Πώς είναι δυνατό να κυβερνήσει κανείς ένα έθνος που έχει 246 είδη τυριού;"
Ντε Γκολ

" Η Κούβα είναι η πιο μεγάλη χώρα του κόσμου. Η πρωτεύουσά της είναι στην Αβάνα, η κυβέρνησή της στη Μόσχα, ο στρατός της στην Αφρική και ο πληθυσμός της στη Φλόριδα."
Ριγκαν

Τηλέμαχος

Αρθρογράφος
" Οι πολιτικοί είναι σαν τις πάνες. Πρέπει να αλλάζονται συχνά και για τους ίδιους λόγους."
Ανώνυμος

" Όταν έχεις δίκιο, κανείς δεν το θυμάται. Όταν έχεις άδικο, κανείς δεν το ξεχνά."
Χ. Τρούμαν

"Ψήφισε αυτόν που υπόσχεται λιγότερα. Θα είναι ο λιγότερο απογοητευτικός."
B. Baruch

" Στην πολιτική υπάρχουν πράγματα που λέγονται αλλά δεν γίνονται και πράγματα που γίνονται αλλά δεν λέγονται."
Κ. Καραμανλής

" Όσο πιο καθυστερημένος είναι ένας λαός, τόσο πιο μεγάλος είναι ο φετιχισμός του με τη σημαία."
Θ. Πάγκαλος (για το επεισόδιο των Υμίων 1996)

" Αν ξαναγίνει πόλεμος στην Ευρώπη, θα ξεκινήσει από κάποια μαλακία στα Βαλκάνια."
Otto Von Bismarck (πρόβλεψη για τον Α' ΠΠ )

" Ένας πολιτικάντης σκέφτεται τις επόμενες εκλογές. Ένας πολιτικός, τις επόμενες γενιές."
Α. Κλαρκ

" Αν εφαρμόζονταν οι νόμοι της Νυρεμβέργης, τότε κάθε μεταπολεμικός Αμερικανός πρόεδρος θα έπρεπε να είχε κρεμαστεί."
Noam Chomsky

" Καπιταλισμός είναι η εκμετάλλευση του ανθρώπου από τον άνθρωπο, ενώ σοσιαλισμός είναι ακριβώς το αντίθετο."
Henri Jeanson

" Ο Τζορτζ Μπους λέει ότι μιλάει με το Θεό κάθε μέρα, και οι χριστιανοί τον λατρεύουν γι’ αυτό. Αν ο Τζορτζ Μπους έλεγε ότι μιλά με το Θεό μέσα από το πιστολάκι για τα μαλλιά του, θα σκεφτόντουσαν πως είναι τρελός. Αδυνατώ να αντιληφθώ πώς η προσθήκη ενός σεσουάρ το καθιστά αυτό πιο παράλογο."
Sam Harris

" Έρχομαι κραδαίνοντας κλαδί ελιάς στο ένα χέρι και το όπλο του μαχητή της Ελευθερίας στο άλλο. Μην αφήσετε αυτό το κλαδί να πέσει από τα χέρια μου"
Αραφάτ

Μπλουζα Κάτω μέρος