Euro (2020) 2021

Τηλέμαχος

Αρθρογράφος
Ξεκινάει σήμερα μια από τις μεγάλες γιορτές του ποδοσφαίρου (μαζί με το copa america κ.α).....
Σαν γιορτή και όχι σαν ένα ακόμα "πολιτικό" πεδίο αντιπαράθεσης και συμφερόντων πρέπει να την δούμε. Όπως και να το κάνουμε το ποδόσφαιρο είναι ο βασιλιάς των σπορ.
Και παρακαλώ ας μη επεκταθούμε στα ...οπιούχα καπιταλιστικά "παρασκευάσματα" που ταΐζουν τις λαϊκές μάζες για αποχαύνωση κ.α διότι είναι άθλημα, είναι θέαμα, είναι....πώρωση είναι πολλά.

Έτσι , όπως και σε κάθε euro και μουντιάλ, ξεκινάω με την αγαπημένη μου ομάδα

Αγγλία.......(manchester united και γενικά λάτρης του αγγλικού πρωταθλήματος) έτσι για να πάρω και την πρώτη κρυάδα....

Απλά...απολαυστικός....

Θα μας λείψουν φυσικά οι ισλανδοί

Αλλά να δούμε τι θα σκεφτούν οι οπαδοί για να χρωματίσουν και το φετινό euro....

Μετά πάω Ολλανδίακαι για το τέλος έχω το σιγουράκι...τα πάντσερ......

Γαλλία, Βέλγιο και για να δούμε την Ιταλία φέτος χρωματίζουν το euro, οι ...."κωμικοί" κάθε σόου αλλά τους βλέπεις.......

Μπυρίτσα λοιπόν, πίτσα, πατατάκια....ή ούζάκι και κάτι στη θράκα να ψήνεται για πιο βραδινές καταστάσεις, τηλεόραση στο μπαλκόνι/βεράντα/αυλή.....να δούμε καλό ποδόσφαιρο και να το ευχαριστηθούμε, αυτό έχει σημασία!

Συνημμένα

• fortyplusand_10.jpg
    fortyplusand_10.jpg
    112,1 KB · Προβολές: 31
  • x337.jpg
    x337.jpg
    51,7 KB · Προβολές: 27
Τελευταία επεξεργασία:

Τηλέμαχος

Αρθρογράφος
Δεν θα αναλύσω τον χθεσινό αγώνα, ούτε κάποιον άλλον αγώνα, και αυτό διότι δεν έχω την γνώση και την άποψη για τον σχολιασμό πάνω στο ποδόσφαιρο. Εμένα μου αρέσει να βλέπω ωραίο ποδόσφαιρο, αυτό μου αρκεί, και για πράγματα που δεν γνωρίζω καλύτερα να σιωπώ! Γιαυτό και βλέπω αγγλικό ποδόσφαιρο, είναι κορυφαίο και χορταίνεις μπάλα! Μέχρι εκεί φτάνω, ούτε έξυπνος να το παίξω αλλά ούτε και με δανεική γνώση.
Απλά μια διόρθωση στο χθεσινό μου κείμενο, το Βέλγιο δεν είναι στις ...."κωμικές" ομάδες, το Βέλγιο όπως και η Κροατία, η Ελβετία κ.α παίζει σοβαρή και ωραία μπάλα. Η Γαλλία παραμένει στις κωμικές όπως και η αγαπημένη μου Αγγλία, φυσικά και η η Ιταλία, η Πορτογαλία κ.α ειδικά δε στην περίπτωση της Γαλλίας αναρωτιέμαι κάθε φορά που την βλέπω....πως αυτή η ρημάδα μπάλα μένει στα πόδια των γάλλων παικτών (φράγκων στην ουσία, μόνο εμείς τους αποκαλούμε γάλλους και γαλλία από τους γαλάτες) με τόσες βλακείες που κάνουν!!!!????
Άξιο απορίας ίσως και κρυφοθαυμασμού!!!
Όσο για τους Άγγλους.....αφήστε το, όλα καλά και , σχεδόν, τέλεια μέχρι λίγο έξω από την περιοχή του αντιπάλου, μετά χέρια χτυπάνε μπράτσα καναπέ, αναπτήρες πετιούνται στην άκρη, πέφτουν και κάτω και αρχίζει το ψάξιμο, περιεχόμενα ποτηριού αδειάζουν από κινήσεις απογοήτευσης, και τρέχουμε να μαζέψουμε κ.α πολλά ευτράπελα.
Όταν βλέπω μπάλα και παίζει η Αγγλία ή αγγλική ομάδα με άλλη ευρωπαϊκή, ένα σπίτι σε ετοιμότητα και συναγερμό.
Θα σταθώ όμως στον χθεσινό αγώνα διότι για όσους δεν πήραν πρέφα γίνεται χαμός στα social media! *
Δεν έδειχνε ο ΑΝΤ1 τον χρόνο και σκορ διότι λέει πως αυτή η υπηρεσία χρεώνεται έξτρα!!!!
Και ένας σχολιασμός...μια άσχετη και ακατάσχετη φλυαρία.......ούτε κατίνες τέτοιο κουτσομπολιό (ξέρω, οι άντρες είναι χειρότερες κατίνες αλλά έχει μείνει η έκφραση), ποιοι είναι παντρεμένοι, φρεσκοπαντρεμένοι ποιοι έχουν παιδιά......ρε τι μας νοιάζει εμάς, χ#στ$κ@μ#!!!! Μπάλα θέλουμε να δούμε χώρια που αναλύουμε κάθε φάση με την σύντροφο μας ή τους φίλους μας...
Δλδ να βλέπεις μπάλα, ειδικά τον χθεσινό αγώνα, ν' αναρωτιέσαι και να συζητάς αν τελικά ήταν πέναλτι το χέρι του τούρκου και που ...σκ@τ@ είναι το VAR που μας πρήξανε με τους νεοτερισμούς και την διαφάνεια του, και ν' ακούς τους σχολιαστές......αυτοί παντρεύτηκαν νωρίς, έχουν και παιδάκια......!!!!!!!!
Σουρεαλισμός σε όλο του το μεγαλείο!!!!
Άλλες καταστάσεις, πολύ φευγάτες, θα ζήσουμε στο φετινό euro!!!!!

Διαβάστε τι γίνεται σε twitter κ.α και......γελάστε με τη ψυχή σας....

*

Τηλέμαχος

Αρθρογράφος
Δεν υπάρχει πιο τρανή απόδειξη από την χθεσινή παρωδία πως....οι "συνωμοσίες" δεν είναι προνόμιο μόνο αυτών που μας....."κυβερνούν"! Όλοι έχουμε μερίδιο συμμετοχής, μικρό ή μεγάλο, σε πλήθος συνωμοσιών της καθημερινότητάς μας!
Δεν ισχυρίζομαι πως ΔΕΝ υπάρχουν συνωμοσίες διότι απλά, υπάρχουν πολλές κλειστές πόρτες και...... κρυφές συζητήσεις, ακόμα και μέσα σε μια οικογένεια. Την βάση κάθε κοινωνίας και πολιτισμού.

Θέλετε ένα παράδειγμα.....

Τι θα σκέφτονται άραγε οι άλλες 2 αδερφές?!
ΣΥΝΩΜΟΣΙΑ....

Δεν γίνεται αυτό που δείχνει η διαφήμιση?!
Φαίνεται ξένο κάτι τέτοιο να γίνεται σε μια οικογένεια?!

Διότι τι είναι μια συνωμοσία αν όχι το όφελος κάποιων έναντι άλλων, όποιο κι αν είναι αυτό το όφελος ή σκοπός?! Από κληρονομικά μέχρι και πρόεδρος σε κοινότητα, τώρα πια δήμοι, ανατρέχω όμως στο παρελθόν, το πρόσφατο παρελθόν, για να δείξω μια συνωμοσία ενός μικρόκοσμου...δικού μας μικρόκοσμου.
Δεν μπορούμε λοιπόν να "βλέπουμε" μεγάλες συνωμοσίες και να...παραβλέπουμε τις δικές μας μικρές "ατασθαλίες" ή με άλλη σειρά, μη διυλίζουμε την κάμηλον και καταπίνουμε τον κώνωπα!

Τα είπανε λοιπόν και τα συμφωνήσανε Γάλλοι και Πορτογάλοι στη φάση του πέναλτι στις καθυστερήσεις, λίγο πριν λήξει ο αγώνας.

Για όσους δεν είδαν τη σκηνή......τι ωραία που τα λέγανε με τον διαιτητή ενώ υπήρχε περίπτωση πέναλτι!!!!!????

Μακάρι να τα λέγανε έτσι σε κάθε φάση πέναλτι οι παίκτες μεταξύ τους και με τον διαιτητή, τι ωραίος κόσμος θα ήταν!!!!, που μόνο ξύλο δεν παίζουν.
Όχι όμως, εχθές μόνο καφέ δεν ήπιαν συζητώντας αν θα δώσει το πέναλτι ο διαιτητής, και όπως πολύ σωστά είπε ο σχολιαστής του αγώνα......."Αν τα συμφωνήσαν οι ομάδες μεταξύ τους, ποιος είναι ο διαιτητής που θα τους πάει κόντρα?!" (τρελό γέλιο).

Ήταν καθαρά συμφωνία φίλων, αφού οι παίκτες και των 2 ομάδων έχουν συνυπάρξει ως συμπαίκτες σε άλλες ομάδες....φιλαράκια δλδ, κουμπάροι, νονοί, βγαίνουν με τις οικογένειες τους για καφέ, ποτό, φαγητό κ.α.
Δεν θα το κάναμε εμείς για να βγάλουμε εκτός κάποιον ξένο?!
Θα αδικούσαμε τον φίλο έναντι κάποιου ξένου?!
Θα το έκανα εγώ?! (αφήστε εμένα όμως)
Θα το κάνατε εσείς?! (ας αφήσουμε και εσάς)
Θα το έκαναν (οι)......άλλοι?!?!

Και πολιτικά για τους...... πιο σκοτεινούς συνωμοσιολόγους.
Λέτε να αφήνανε μια χώρα με ακροδεξιά κυβέρνηση να περάσει στην επόμενη φάση?!
Και ειδικά μετά από :

Αν ήταν η Γερμανία, η Γαλλία, η Ιταλία ....μπορεί, όχι όμως η Ουγγαρία!
Μια Ουγγαρία πάντως που έπαιξε ωραίο ποδόσφαιρο, μαχητικό, τολμηρό και θαρραλέο.....ένα μεγάλο αθλητικό Μπράβο.

Τι να σκέφτονται και να φαντάζονται άραγε από εχθές το βράδυ οι Ούγγροι?!
Μπορεί ακόμα και μασονικό σχέδιο για να μην προχωρήσουν στο euro......Ποιος ξέρει και τι άλλο?!

Τελευταία επεξεργασία:

Τηλέμαχος

Αρθρογράφος
Αυτοί οι άλλοι, ο κόσμος, αυτοί φταίνε για όλα......οι άλλοι, ο κόσμος, όχι εμείς.
Έτσι κι αλλιώς κάθε πρωί μια χαρά πλένουμε τη μούρη μας και κοιταζόμαστε στον καθρέφτη....."Φτου σου αγορίνα μου/ κοριτσάρα μου τι όμορφος/η (εξωτερικά) που είσαι.......μη σε βασκάνω.....

νίξον ανομήματα μη μόνα όψιν ή πιο σωστά......νιψονανομηματαμημονανοψιν, καθώς διαβάζεται και ανάποδα.......

Και αυτοί...."οι άλλοι", "ο κόσμος"....

Σε κάνει να αναρωτιέσαι......?!
Στην περίπτωση του Κωνσταντινίδη, μιας και παρακολουθώ την ....πως την είπε ο Γεωργαλάς στην κουβέντα με τον Αποστολίδη, στο θέμα για τον διάλογο, βαλβίδα εκτόνωσης, ΑΥΤΟ είναι οι "Ράδιο Αρβύλα", μια βαλβίδα εκτόνωσης της μάζας........
Παράξενη η χρονική σύμπτωση της επιστροφής τους....πάρα πολύ παράξενη σύμπτωση.........
Τους βλέπω με επιφύλαξη όμως και σε κάθε τους "στροφή" τους πιάνω, αυτό έχει σημασία......
Στην περίπτωση του Κωνσταντινίδη λοιπόν, θα ντρεπόμουν να έχω τέτοιους.......τηλεθεατές ("οπαδούς")!!!!!!!
Αν συνεχίσω δεν ξέρω που θα τελειώσω......απλά μου 'ρθε τώρα το γνωστό......."οι άλλοι"......και αν ρωτήσεις κάποιον «ποιοι είναι αυτοί οι άλλοι», τον εαυτό του σίγουρα θα τον έχει στην απέξω...
Όλοι είμαστε...."οι άλλοι", "ο κόσμος", ας το σκεφτούμε λιγάκι........

Συνημμένα

• df.jpg
    df.jpg
    796,3 KB · Προβολές: 21
Τελευταία επεξεργασία:

Τηλέμαχος

Αρθρογράφος
Δεν ξέρω αν έχει σπάσει κάποιο ρεκόρ η χθεσινή μέρα, με 14 γκολ όμως (Κροατία-Ισπανία: 5-3 και Γαλλία-Ελβετία: 3-3, κανονική διάρκεια) ήταν μια πλούσια ποδοσφαιρική ημέρα.Χορταστικό θέαμα, πολλά γκολ, παρατάσεις και στους 2 αγώνες, αγωνία, πέναλτι....οι Γάλλοι σπίτι, και τι δεν είχε.....?!
Το ήξερα πως οι Γάλλοι είναι θα ήταν μια σκέτη κωμωδία!! Δεν έχουν ουδεμία σχέση με τους Γάλλους του Ζιντάν ή του Πλατινί! Κάθε 10-15 χρόνια βγάζουν υπερομάδα, αλλά αυτή η φουρνιά είναι σκέτη ......, πως πήραν Παγκόσμιο Κύπελο είναι μια άλλη ιστορία!!

Μπλουζα Κάτω μέρος