Ελληνικές Μουσικές Διαδρομές

Τηλέμαχος

Αρθρογράφος
Το θέμα μου ήρθε σκεπτόμενος την Lisa Gerrard!!
Πόσο καιρό ακόμη θα μπορεί να τραγουδάει, θα μπορεί να μας ταξιδεύει με την φωνή της και την καταπληκτική μουσική των DcD?!
Θα φτάσει κάποια στιγμή σαν την δική μας Χάρούλα να πει δημόσια, "δεν με ακούει η φωνή μου" που άνετα το μεταφράζεις.....δεν μπορεί να με ακολουθήσει πια εκεί ψηλά, εκεί που θέλω να την πάω.

"Σταύρο μου, δεν γίνεται εσύ να βάζεις τόσο ψηλά τον πήχη και εγώ να μπαίνω παρακάτω, δεν θα συνεχίσω"

Τι να πεις και τι να γράψεις.......σεβασμός!

Όσο προσπαθώ, και προσπαθούσα, να σκεφτώ πότε γνώρισα τη μουσική, τα τραγούδια......ποιο ήταν το πρώτο τραγούδι που άκουσα, ποιος/α καλλιτέχνης/συγκρότημα......ήταν ελληνικό ή ξένο, οι παιδικές μου αναμνήσεις με ποια μουσική ή τραγούδια είναι συνδεδεμένες, ποιες/α νοσταλγώ, ποιες/α με ταξιδεύουν στα παιδικά μου χρόνια, τι τραγουδούσαν οι γονείς μου, ποια τ' αγαπημένα τους τραγούδια που με ......στοιχειώνουν?!

Όσο και αν προσπαθώ, μπορεί να μην θυμάμαι ηλικία, μιλάμε για εποχές που αν υπήρχε κασετόφωνο σπίτι, ράδιο όμως υπήρχε, η μνήμη σταματάει στην Χαρούλα. Θυμάμαι και τον Γιώργο Νταλάρα κ.α, πριν την Χαρούλα όμως τίποτα, και κανέναν. Όλα ξεκίνησαν από την Χαρούλα.

Έτσι και σαν εισαγωγή θέματος, αυτήν θα μνημονεύσω και μ' αυτήν θα ξεκινήσω.
Έχει τόσα όμορφα τραγούδια η Χαρούλα που με όποιο κι αν ξεκινήσεις θα είναι αμαρτία για τ' άλλα, αναφερόμενος όμως στην αρχή για την απόφασή της να σταματήσει το τραγούδι, ένα μου ΄ρχεται πρώτο σαν επιλογή.....

Καταπληκτική συνεργασία με τους ONIRAMA, και οι σκηνές με την Χαρούλα που δεν τραγουδά και μόνο παρακολουθεί σκεπτόμενη, και σε κάποια στιγμή συναισθηματικά φορτισμένη, ή η σκηνή με το εκκρεμές, την ώρα που αποχωρεί......συγκλονιστικές!

Μια μεγάλη τραγουδίστρια, για πολλούς, και για μένα, η μεγαλύτερη, με μια καταπληκτική ζεστή φωνή που μιλάει στην ψυχή, ξεκινάει στο αφιέρωμα στην ελληνική μουσική και το "Ελληνικές Μουσικές Διαδρομές"......

Τελευταία επεξεργασία:
  • Μου αρέσει
Αντιδράσεις: trias

Τηλέμαχος

Αρθρογράφος
Αν εμένα με στοιχειώνει η Χαρούλα, τα παιδιά μου, και ειδικά την κόρη μου, θα τα στοιχειώνει ο Μάλαμας.....
Με άλλο τραγούδι του θα ήθελα να ξεκινήσω, επίσης αγαπημένο......δύσκολη η πρώτη επιλογή με τέτοιους μεγάλους τραγουδιστές και τέτοια τραγούδια......

Αφιερωμένο σε όλους τους λύκους και τις λύκαινες που δεν φόρεσαν προβιά......που πατάνε κορυφές και βιώνουν την απεραντοσύνη της μοναξιάς.......

Συνημμένα

• d64f.jpg
    d64f.jpg
    84,7 KB · Προβολές: 17

Τηλέμαχος

Αρθρογράφος
Σταύρος Σιόλας - Της Άρνης το νερό

Τι φωνή.......!!!

Τελευταία επεξεργασία:

Τηλέμαχος

Αρθρογράφος
Το αποτέλεσμα της συνεργασίας Αλεξίου με ONIRAMA στο Ξημερώνει είναι καταπληκτικό. Άλλη μια συνεργασία, αυτή του Νταλάρα με τους Πυξ Λαξ, είναι επίσης καταπληκτική......

Νταλάρας - Πυξ Λαξ - Ένας κόμπος η χαρά μου

Τηλέμαχος

Αρθρογράφος
Άλλο ένα τραγούδι, το θυμήθηκα από την απάντηση στην επικαιρότητα.......

Δημήτρης Ζερβουδάκης - Τ' ανείπωτα

• Μου αρέσει
Αντιδράσεις: trias

Τηλέμαχος

Αρθρογράφος
Σωκράτης Μάλαμας - Στα είπα όλα

Ένα τραγούδι που τραγούδησε και ο.......Καρράς.....!!

Δεν την λες κακή εκτέλεση, δισκογραφικά, παρά τα γνωστά φωνητικά προβλήματα που έχει ο Βασίλης στα live......

Εντάξει, ουδεμία σχέση με τον Σωκράτη που παρά τα χρόνια, και την..... βαριά φωνή του, είναι καλύτερος.......

Τηλέμαχος

Αρθρογράφος
Έψαχνα μια στροφή, μια "έξοδο", έναν παράδρομο ώστε να συμπεριλάβω κι άλλα είδη μουσικής στο Ελληνικές Μουσικές Διαδρομές, και την βρήκα στο παραπάνω.
Εθνική Σωκράτης, έξοδος Καρράς.......την πήρα, άντε να δω πως θα ξαναβγώ εθνική....lol....

Όπως λέει και ο....λαός.......

Ότι αρχίζει με χαρά, τελειώνει με Καρρά...........

Όλοι εμείς που ζήσαμε τα ελληνάδικα της δεκαετίας του '90, που ζούμε τα μπουζούκια, πριν covid εποχή, για μετά βλέπουμε, ακόμα και αυτά τα......λαϊκά καταγώγια διεκδικούν μια θέση στην διασκέδασή μας, ξέρουμε καλά τι σημαίνουν κάποια ονόματα......

Άκου ότι θέλεις, Σωκράτη, Αλεξίου, Κανά, Ιωαννίδη, Χαρούλη, Γαλάνη κ.α............φοβερά τραγούδια, την καψούρα όμως, τον "πόνο", το.....ξέσπασμα, και την εκτόνωση, μόνο ο Καρράς, Ρέμος, Τερζής, Τερλέγκας κ.α μπορούν να σου την προσφέρουν......

Όπως λέει επίσης ο λαός για τον Ρέμο........

Με τον Ρέμο......χαίρεσαι να χωρίζεις........

Παρακάτω.....

Τα 2 αυτά είδη άνετα θα μπορούσα να τα συγκρίνω όπως στο......γήπεδο......

Κουστουμαρισμένος φίλαθλος, λέμε τώρα,...... : Κύριε διαιτητά, τον π€ρν€τ€.......
Οπαδός με μπλούζα της ομάδας, τζιν, και αρβύλες.....: @$%^&(@$%$%

Ένα παράδειγμα του .....ξεσπάσματος!! Το βίντεο είναι του 2013, σίγουρα όμως αρκετοί θα θυμηθούν τα νιάτα τους.....από 0,35 και μετά.......

Εννοείτε πως θα αποφύγω τον κακοτράχαλο δρόμο που βρίσκω στον παράδρομο και που οδηγεί αλλού, και θ' ακολουθήσω κανονικά τον παράδρομο μέχρι να ξαναβγώ εθνική, μ΄ ένα ...ακουστικό τραγούδι του Βασίλη......

Είναι και Σάββατο σήμερα......και το ξαναγράφω, ότι αρχίζει με χαρά τελειώνει με Καρρά.......Μεγάλη κουβέντα, πολύ μεγάλη κουβέντα......

Βασίλης Καρράς - Δύσκολε μου χαρακτήρα

Τελευταία επεξεργασία:

Τηλέμαχος

Αρθρογράφος
Όπως έγραψα παραπάνω, αυτό που λέει ο λαός για τον Ρέμο......χαίρεσαι να χωρίζεις.....

Αντώνης Ρέμος - Ποιο κορμί σε ταξιδεύει

Τηλέμαχος

Αρθρογράφος
Ωραίος μάγκας, άλλη φωνή........Σπας και πληρώνεις........

Δημήτρης Μητροπάνος - Ρόζα

Στο παρακάτω βίντεο, στο1,09 ...Καφετζόπουλος - Χαλκιάς......και στο 1,22 και 1,57 ο Καφετζόπουλος........Αυτό ακριβώς.....

Τηλέμαχος

Αρθρογράφος
Σχετικά με την "Επικαιρότητα" και την ιστορία που παραθέτω στο "Όπου και να πάω με πληγώνεις"...ο τίτλος.....φυσικά και το τραγούδι.....

Γιώργος Μαργαρίτης - Δρόμοι Του Πουθενά

Τηλέμαχος

Αρθρογράφος
Νίκος Παπάζογλου - Κανείς εδώ δεν τραγουδά

Τελευταία επεξεργασία:

Τηλέμαχος

Αρθρογράφος
Μ' αυτό το τραγούδι του Σωκράτη ήθελα να ξεκινήσω. Είναι ένα απ' τα αγαπημένα μου.........

Σωκράτης Μάλαμας - Τσιγάρο ατέλειωτο

Τηλέμαχος

Αρθρογράφος
Αλεξίου - Μάλαμας - Να βάλω τα μεταξωτά

Αν και πολλά χρόνια άκουσμα με τη φωνή της Μελίνα Κανά

Προτιμώ την εκτέλεση της Αλεξίου, υποκειμενικά μάλλον, ακουστικά όμως οι φωνές τους ταιριάζουν καλύτερα από την.....λίγο πιο ψηλή της Κανά.
"Όλα τα λεφτά" πριν αρχίσει το τραγούδι που κοιτιούνται Χάρις και Σωκράτης......και όταν γυρνάει το κεφάλι και κοιτώντας τον λέει ....Σατανά....Τι να πεις.....?! lol

Τελευταία επεξεργασία:

Τηλέμαχος

Αρθρογράφος
Σταμάτης Κραουνάκης - Φίλα με

από τους καλλιτέχνες τραγουδιστές που τραγούδησαν το Φίλα με, ξεχωρίζω για την εξαιρετική της φωνή.....

και......

Τηλέμαχος

Αρθρογράφος
Μου ήρθε απ' αυτό που έγραψα στην Επικαιρότητα........

Χαρισμένο σ' όσους δίστασαν να πάρουν έναν δρόμο, σ' όσους τρόμαξαν να μείνουν μόνοι......παραμένοντας καιρό σε τοξικές καταστάσεις και τελικά βρήκαν τη δύναμη να δραπετεύσουν......

Γλυκερία - Ένα αντίο

Τηλέμαχος

Αρθρογράφος
Λ. Μαχαιρίτσας & Μ. Στόκας - Εκεί στο Νότο

Στο παρακάτω.....μια μικρή παραφωνία διακρίνω από τον Νταλάρα!! Μπορεί να είναι και της ιδέας μου αλλά από τους μορφασμούς, τις κινήσεις, τη στάση του σώματος κ.α, η φωνητική προσέγγιση του τραγουδιού από την πλευρά του είναι λίγο απογοητευτική και το ξέρει......

Ενώ εδώ, ξεκάθαρα χαμήλωσε τους......τόνους, την έκανε πιο γήινη τη φωνή του......

Ένα καταπληκτικό τραγούδι και ένα από τα καλύτερα του ελληνικού έντεχνου-ροκ......

Μπλουζα Κάτω μέρος