Της Δικαιοσύνης Ήλιε Νοητέ.....

Τηλέμαχος

Αρθρογράφος
Σήμερα, Πέμπτη 2-9-21, πέθανε ο Μίκης Θεοδωράκης σε ηλικία 96 χρ. ένας Παγκόσμιος Έλληνας!

Δεν θα πω πολλά, το διαδίκτυο θα γεμίσει με αναφορές σ' αυτόν από ανθρώπους που τον έζησαν, από ανθρώπους που ταυτίστηκαν μαζί του και αγωνίστηκαν...από πολλούς. Ένας λιγότερο δεν θα κάνει την διαφορά μπροστά στο μεγαλείο του Μίκη. Μια μέρα θλίψης, ελληνικής και παγκόσμιας.

Φεύγουν όλοι οι μεγάλοι και τι θα κάνουμε εμείς οι μικροί είναι το θέμα.....θα συνεχίσουμε ή θα ξεχάσουμε?!

Λόγω και του άλλου θέματος που άνοιξα σήμερα, τα τραγούδια και οι μουσικές του Μίκη ανήκουν στις παιδικές μου αναμνήσεις.......Είχα σκοπό να το προσθέσω εκεί, οι εξελίξεις όμως με αναγκάζουν να ανοίξω νέο θέμα....από τα πολλά αγαπημένα, μελοποιημένα, τραγούδια του Μίκη Θεοδωράκη με τη φωνή του Γρηγόρη Μπιθικώτση.......Συνάντηση γιγάντων......

"Τους παλιούς μου φίλους καλώ, με φοβέρες και μ' αίματα"

Καταπληκτική και η εκτέλεση από την χορωδία του κόκκινου στρατού.......

Τελευταία επεξεργασία:
  • Μου αρέσει
Αντιδράσεις: trias

Τηλέμαχος

Αρθρογράφος
Όπως έγραψα δεν είμαι κατάλληλος να μιλήσω για τον Μίκη, το μόνο που μπορώ να κάνω σ' αυτό το αφιέρωμα γι' αυτόν τον μεγάλο Έλληνα, τον παγκόσμιο Έλληνα και Άνθρωπο είναι ...το copy - paste, δικών του λόγων...

"Εδώ θα πρέπει να υπενθυμίσω τους στενούς μου δεσμούς με την Ελληνική Αστυνομία και τη Χωροφυλακή, καθώς και την αγαστή συνεργασία μας, που κράτησε 27 ολόκληρα χρόνια. Δηλαδή από τα 1943 που φιλοξενήθηκα στις σουίτες της Χωροφυλακής Τριπόλεως έως τα 1970, όταν από τη φιλοξενία της ορεινής Ζάτουνας πέρασα στις ξενοδοχειακές εγκαταστάσεις του Ωρωπού συνεργαζόμενος πάντοτε στενά με τους εκπροσώπους της Ελληνικής Αστυνομίας και Χωροφυλακής. Λίγο πιο πριν, στα 1967, είχα το προνόμιο να φιλοξενηθώ στα υπέροχα διαμερίσματα της Γενικής Ασφάλειας Αθηνών, όπου πέραν της δωρεάν διατροφής και διανυκτέρευσης, έτυχα και ειδικών περιποιήσεων με μασάζ από μασέρ ειδικευμένους σε Ανώτατες Σχολές των Ηνωμένων Πολιτειών της Αμερικής. Ετσι, μπορώ να πω ότι στα 27 χρόνια που κράτησε αυτή η αγαστή συνεργασία μας, το ένα τρίτο το έζησα δωρεάν χάρη στην Ελληνική Αστυνομία, δηλαδή δωρεάν στέγη, τροφή και πουρμπουάρ. Και πώς να αγνοήσω τις τόσο συχνές και ενδιαφέρουσες μετακινήσεις μου, πάντοτε δωρεάν; Πώς αλλιώς θα είχα την ευκαιρία να γνωρίσω τόσα τουριστικά μέρη, όπως τα βουνά της Αρκαδίας και τη θάλασσα του Ευβοϊκού; Αλλά και μέσα στην Αθήνα τόσα ξεχωριστά αρχιτεκτονικά μνημεία, όπως τα Αστυνομικά Τμήματα της Νέας Σμύρνης, της Καλλιθέας, του Αϊ-Γιάννη του Ρέντη, της Σχολής Αστυνομίας και φυσικά το υπέροχο Μέγαρο της οδού Μπουμπουλίνας; Ως επιστέγασμα όλων αυτών ήρθαν και οι κρουαζιέρες στο Αιγαίο, με καμπίνες πάντοτε λουξ, πότε στα ύφαλα του πλοίου και πότε στην κουβέρτα, ώστε να χαιρόμαστε τον άνεμο και τα κύματα του Αιγαίου. Μήπως όμως υπήρχε ο κίνδυνος να μας παρασύρει η άγρια θάλασσα; Ασφαλώς όχι, διότι υπήρχε η συγκινητική μέριμνα να είμαστε δεμένοι με ασφάλεια, ώστε ανενόχλητοι να απολαμβάνουμε τις ομορφιές της κρουαζιέρας"

για την επανάσταση γμτ........για όσους ακόμα ονειρεύονται.......

Δεν είναι του Μίκη, στις αναμνήσεις μου όμως αυτά τα 2 πάνε πακέτο, μάλλον τ' ακούγανε οι δικοί μου καπάκι.......

Συνημμένα

• 19.jpg
    19.jpg
    23,3 KB · Προβολές: 16

Τηλέμαχος

Αρθρογράφος
Πως την πατήσαμε έτσι με το ΠΑΣΟΚ ρε μλκ το '81 και μετέπειτα......?!

Μη χ€σw τις ονειροπολήσεις μας μέσα......

"Στην οκταετία του ΠΑΣΟΚ είχα καταντήσει το μαύρο πρόβατο της Αλλαγής. Την εποχή που ήμουν βουλευτής του ΚΚΕ βρισκόμουν σε συστηματική τριβή με το κόμμα μου, για ένα μοναδικό λόγο: τη στάση μου απέναντι στο ΠΑΣΟΚ! Πίστευα από τότε - και δυστυχώς επαληθεύτηκα - ότι μία μουδιασμένη στάση της Αριστεράς έναντι του ΠΑΣΟΚ μόνο κακό μπορούσε να επιφέρει. Σαν διαμαρτυρόμενος μέσα σε μία παπική εκκλησία, σήκωνα το ανάστημά μου. Τους είχαν γίνει βραχνάς. Επειδή τώρα η ηγεσία του ΠΑΣΟΚ είναι άνθρωποι της εξουσίας, μου έκοψαν την επικοινωνία με τον λαό. Απαγορεύοντας αθόρυβα και μεθοδικά τα τραγούδια μου από το ραδιόφωνο και την τηλεόραση! Έτσι, έμμεσα άλλα καίρια, εξασθένησαν την πολιτική μου εμβέλεια. Γιατί πάντα ο πολιτικός μου λόγος περνούσε μέσα από τα τραγούδια μου. Το ίδιο ακριβώς έκανε και η χούντα τότε!"

Τελευταία επεξεργασία:

Τηλέμαχος

Αρθρογράφος
Μου λέει ο γιος μου, όταν του ανακοίνωσα τον θάνατο του Μίκη, πέθανε και ένας ράπερ.....όλοι μιλάνε γι' αυτό, μόνος ένας αναφέρθηκε στον Μίκη....!!!

Μάλιστα.......πέθανε σήμερα και ένας άλλος άνθρωπος, γνωστός στους νέους, δημοφιλής. Σεβασμός και σιωπή, στην απώλεια ενός συνανθρώπου μας.....η απώλεια είναι απώλεια και μπορεί τόσα χιλ. χρόνια ως είδος ακόμη να μην έχουμε συνηθίσει στην ιδέα του θανάτου, όσοι όμως έχουν ζήσει σε προσωπικό επίπεδο την απώλεια, όλοι δλδ, το καλύτερο είναι να σιωπούμε.

Φυσικά δεν θα κάνω άλλη αναφορά στον Mad Clip, σταματώ εδώ από σεβασμό στην απώλεια και στο δράμα των δικών του και συνεχίζω μ' ένα ακόμη τραγούδι του Μίκη......

Άποψη μου φυσικά, όποιος δεν έχει δει την παρακάτω ταινία, από εμάς τους νεότερους που μεγαλώσαμε με μια φέτα παραπάνω ψωμί, και .....γαριδάκια και σοκολάτες.....και δεν έχουμε πάρει μια ιδέα τι περνούσε τότε ο κόσμος, δεν θα ομιλούμε για την Ελλάδα του 1950-1960+
Η γιαγιά μου δεν άφηνε τη φέτα του ψωμιού από το χέρι της μέχρι και που πέθανε, και όταν την ρωτήσαμε, παιδάκια ακόμα :

- "Γιαγιά, άσε το ψωμί, γιατί το κρατάς στο χέρι σου τόσο σφιχτά?" αυτή δεν μίλησε, μίλησε όμως η μάνα μου....
-"Η γιαγιά σας μεγάλωσε μέσα σ' αδερφούς, όταν άφηνε το ψωμί από το χέρι της, της το παίρνανε τ' αδέρφια της....."

Σιωπή ή αλλιώς......Σκασμός.....

Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα Κάτω μέρος