scanelation, επεξεργασια cbr/cbz pdf κτλ

nick1974

Μέλος
Πριν μερικες μερες ανεβασα ενα μυνηματακι - επικληση σε starwars fans με σκοπο τη δημιουργια μιας ομαδας για να μεταφρασουμε τα star wars comics τα οποια εχω σχεδον ολα οσα εχουν κυκλοφορησει (η τεσπα την πλειοψηφια τους, και canon και legends ).
Σε chat το οποιο δημιουργηθηκε σχετικα υπωθηκε απο μελη η απορια σχετικα με το αν και πως μπορει να γινει επεξεργασια των cbr/cbz η pdf αρχειων, και αφου καταλαβα πως μαλλον ειναι κατι που ισως δε γνωριζει ο περισσοτερος κοσμος, τουλαχιστο οσον αφορα τα cbr/cbz γιατι για τα pdf εκτος απο τον πανσιγνωστο editor της adobe, το acrobat υπαρχουν εκατονταδες editors για καθε λειτουργικο, ομως με τα cbr/cbz τι γινεται?
Τα cbr/cbz ειναι απλα αρχεια εικονων (συνηθως jpg) τα οποια ονομαζουμε με μια αριθμηση (ας πουμε απ το 001 εως το 100) και επειτα τα συμπιεζουμε σε rar και τους αλλαζουμε την καταλληξη σε cbr η σε zip και αλλαζουμε την καταληξη σε cbz.
Αν θελουμε τωρα να εξαγουμε τις εικονες απο τα συμπιεσμενα αρχεια απλα τα αποσυμπιεζουμε με οποιο προγραμμα χρησιμοποιουμε (προσωπικα πανω απο 15 χρονια χρησιμοποιω αποκλειστικα το winrar).
Αν λοιπον θελουμε να επεξεργαστουμε τα αρχεια εικονας με καποιο προγραμμα επεξεργασιας (πχ photoshop, gimp, κτλ) αυτο που εχουμε ειναι απλα να τα αποσυμπιεσουμε σε ενα φακελο, να κανουμε την επεξεργασια μας (στην περιπτωση μας τη μεταφραση μεσα στα συννεφακια) και επειτα να τα ξανασυμπιεσουμε παλι σε zip η rar και να αλλαξουμε την καταληξη τους σε cbz στην περιπτωση του zip η cbr στην περιπτωση του rar (προσωπικα εχω μεγαλυτερη αδυναμια στο rar), και ετοιμο το κομικ να διαβαστει απο οποιονδηποτε comic reader.

Σε περιπτωση που εχουμε το κομικ σε hardcopy τα πραγματα ειναι απλουστερα, απλα σκανναρουμε και επεξεργαζομαστε τα jpg και επειτα αφου ολοκληρωσουμε το συμπιεζουμε και μετονομαζουμε την καταλληξη (αυτη η εργασια στο χωρο των κομικ λεγεται scanelation απο το scan και το translation ).

Φυσικα μπορουμε να μετατρεψουμε pdf σε εικονα jpg και μετα να το κανουμε cbz/cbr και αντιστροφα μπορουμε απο ενα συμπιεσμενο cbz cbr να εξαγουμε τις εικονες και να τις δεσουμε σε ενα βιβλιαρακι σε pdf

ελπιζω οι πληροφοριες να ειναι χρησιμες


edit: οταν φτιαχνουμε ενα cbr/cbz απο το μηδεν εχοντας τις εικονες που θελουμε να κανουμε βιβλιαρακι η ονομασια που τους δινουμε ωστε να φαινονται με τη σειρα πρεπει να εχει ιδια ψηφια σε ολες, αν πχ εχουμε ενα βιβλιο 100 σελιδων στην πρωτη δε δινουμε ονομασια 1 αλλα 001. Αν φτιαξουμε βιβλιο 1000 σελιδων δινουμε ονομασιες τυπου 0001 κοκ.
Αυτο ειναι απαραιτητο γιατι καποιοι readers (ακομα κι απ τους πολυ γνωστους ) μπορει να παρουσιασουν ενα γνωστο bug που δε μπορει να τα ανοιξει (κατι που απ οσο ξερω δεν εχει διορθωθει εδω και χρονια)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εγώ θα σου προτείνω κάτι διαφορετικό.

Αντί να εξαρτάσαι από την διάθεση κάποιου άλλου....εντάξου σε μια ομάδα υποτιτλισμού,
πάρε τον χρόνο σου, και στο τέλος δεν θα έχεις ανάγκη κανέναν.
 
Αντί να εξαρτάσαι από την διάθεση κάποιου άλλου....εντάξου σε μια ομάδα υποτιτλισμού,

μα δεν ειμαι καλος μεταφραστης :)

το παρον δε το ανεβασα για να "διαφημησω" αυτο που ψαχνω, αλλα επειδη υπωθηκε μια ερωτηση σε πριβε χωρο που ισως η απαντηση να αφορα πολυ περισσοτερο κοσμο την εκανα θεμα (βασικα δε ξερω αν οντως αφορα πολυ κοσμο, αλλα σιγουρα ολο και καποιοι θα εχουν αναρωτηθει τι ειναι και πως δημιουργουνται / αποδομουνται / επεξεργαζονται τα cbr / cbz αρχεια που ολοι τα βλεπουν ως ενα "κλειστο πραγμα")
 
Εγώ όταν ξεκίνησα πριν 4,5 χρόνια αν έβλεπες γραπτά μου...θα απορούσες το τι δουλειά έχω εγώ εδώ...

Όλα είναι θέμα θέλησης...μα όλα εντελώς όμως....
 
Πίσω
Μπλουζα Κάτω μέρος